• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Ova godina medju sedam najtoplijih ikad

Ova godina će biti jedna od sedam najtoplijih do sada, s ekstremnim pojavama kakvo je naglo otapanje leda u Arktičkom moru, pokazali su podaci Ujedinjenih nacija, objavljeni na marginama Konferencije UN o klimatskim promenama na Baliju.

Ova godina će biti jedna od sedam najtoplijih do sada, s ekstremnim pojavama kakvo je naglo otapanje leda u Arktičkom moru, pokazali su podaci Ujedinjenih nacija, objavljeni na marginama Konferencije UN o klimatskim promenama na Baliju, u Indoneziji.

Studija svetske organizacije takodje govori da je decenija od 1998. do 2007. bila najtoplija otkako je, 1850. godine, počelo pouzdanije praćenje temperatura, što je još jedan dokaz onoga što je Panel UN za klimu ocenio kao "nesumnjivo" otopljavanje tokom poslednjih decenija.

Prema podacima Svetske meteorološke organizacije (WMO), ova godina je bila jedna od sedam najtoplijih do sada, ali još nije moguće odrediti njenu tačnu poziciju u redosledu. Najtoplija je bila 1998, a za njom su sledile 2005, 2001, 2003, 2004. i 2006, prenela je agencija Rojters.

Podaci za ovu godinu su bazirani na dva izvora - američkoj Nacionalnoj upravi za proučavanje okeana i atmosfere, koja smatra da je 2007. peta najtoplija do sada i engleskom Univerzitetu Istočne Anglije, koji ju je smestio na sedmo mesto.

Direktor WMO Mišel Žaro je od ekstremnih pojava u tekućoj godini izdvojio otapanje leda na Arktiku i smanjenje ledenog pokrivača na kraju leta na najmanju površinu otkako je počelo satelitsko praćenje, sedamdesetih godina prošlog veka, čime je po prvi put otvoren za plovidbu tzv. Severozapadni prolaz izmedju Atlantskog i Tihog okeana.

Znaci ekstremne klime u ovoj godini uključuju i ciklon u Bangledešu, koji je u novembru usmrtio 3.000 ljudi, sušu u Australiji i Kini i poplave u Boliviji. Engleska je, pak, imala najkišovitije leto od početka praćenja 1766. godine.

Na sastanku na Baliju, koji se danas završava, trebalo bi da se pokrenu dvogodišnji pregovori o novom klimatskom sporazumu koji bi čvršće obavezao sve zemlje, uključujući SAD i zemlje u razvoju, na borbu protiv globalnog zagrevanja. Novi sporazum trebalo bi da zameni trenutno važeći Protokol iz Kjota, potpisan 1997. godine, kojem važnost ističe 2012.

Sada je prosečna temperatura na našoj planeti oko 0,74 stepena Celzijusa viša nego pre sto godina. "Razlika izmedju temperatura ledenog doba i medjuglacijalnog perioda, kakav je sada, iznosi šest stepeni Celzijusa", podsetio je Žaro. "Mi dajemo doprinos već ionako toplom periodu", zaključio je on.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image