Kovač je za mađarsku državnu televiziju MI rekao da je Mađarska jedina zemlja na toj ruti koja dobro radi svoj posao kad je reč o prilivu migranata, a koji, kako je naveo, postaju sve agresivniji i zahtevaju da ih vlasti prevoze dalje do željene destinacije, prenela je mađarska agencija MTI.
Mađarska mora da zaštiti sebe i kao zasebnu državu i kao članicu Evropske unije, pa u tu svrhu mora da obezbedi kontrolisanu sredinu, kazao je portparol vlade u Budimpešti.
On je istakao da migranti stižu na mađarsku granicu iz zemalja poput Grčke i Makedonije, gde njihovi životi nisu u opasnosti.
Ti ljudi imaju alternativu ilegalnom prelasku granice, odnosno slobodni su da se obrate mađarskim vlastima i vlastima drugih država članica EU sa zahtevima za dobijanje azila, rekao je Kovač.
NI ŽIČANI ZID NIJE PREPREKA
Žičani zid, koji Mađarska gradi na granici sa Srbijom, s namerom da zaustavi prolaz migranata sa Bliskog istoka, trebalo bi, kako je ranije najavljeno, da bude gotov do 31. avgusta, a da li će on opravdati svoju svrhu - pokazaće vreme.
Ekipa Tanjuga uverila se, naime, danas da nikakva žica, pa makar bila visoka četiri metra, ne može da bude prepreka onima koji su bili prinuđeni da napuste svoje domove i spas pronađu daleko od ratnih razaranja.
U jednom voćnjaku, nedaleko od Horgoša, uz samu granicu sa Mađarskom, grupa migranata odmara, a čim su ugledali Tanjugovu ekipu na solidnom engleskom jeziku raspitivali su se kakva je situacija na prelazima i može li se bez problema preko granice.
Kada su čuli da mađarska policija bez problema propušta ljude na svoju teritoriju, ali da ih odmah upućuje u obližnji Prihvatni centar, gde će morati da se registruju i da ostave otiske prstiju, samo su odmahnuli glavom.
Rekli su Tanjugu da su iz Sirije i da su na putu već tri sedmice. Ne žele, objašnjavaju, da uđu u Prihvatni centar na mađarskoj strani zato što im je rečeno da će tamo morati da ostanu duže od sedam dana, te da su u tom centru uslovi života veoma loši.
Prijatelji koji su već u tom centru su ih, objašnjavaju, o tome obavestili SMS porukama. Prema tim informacijama u sobama predviđenm za dvadesetak osoba boravi njih između 60 i 100, što ostanak čini neizdrživim. Jedino je, kažu, dobro to što ih Mađari ne lišavaju ličnih stvari i mobilnih telefona.
Ovoj grupi, inače, ne smeta to što bi im Mađari uzimali otiske prstiju, ali ne žele, tvrde, da u Prihvatnom centru "uzalud traće vreme".
"Mi Sirijci smo jaki", rekao je jedan od njih reporteru Tanjuga pokazujući mišicu, a onda je ustao u i krenuo. Za njim su prema ničinoj zemlji krenuli i ostali.
Usput su našli drvenu paletu, koju su naslonili na žicu i, pomažući jedan drugome, dok je jedan čuvao stražu i gledao levo i desno da ne naiđe neka patrola, preskočili je i nestali u obližnjoj šumi.
Kranji cilj im je Nemačka.
I baš kao na filmu, u trenutku kada je poslednji Sirijac iz grupe preskočio žičanu ogradu, začula se policijska sirena...
Za dvojicu policajaca koji su došli na lice mesta, bilo je kasno. Grupa Sirijaca je imala sreću jer ih je skrivala šuma.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
Odložen meč Crvene zvezde zbog snega: 17 dana bez fudbala do Lige šampiona