Izraelski parlament - Kneset usvojio je amandman na krivični zakon koji će omogućiti policiji da osnuje ogromnu bazu podataka, najveću u zapadnom svetu, o telefonskim brojevima gradjana, uključujući i neprijavljene, IP adrese i SIM kartice, u cilju da se lakše bori protiv kriminala.

Zahvaljujući novom propisu, policiji će biti dozvoljeno da, na osnovu naredbe sudije, traži podatke o pojedinim gradjanima kako bi mogla da prati njihovo kretanje i sve telefonske razgovore.

Studija Ministarstva pravde je pokazala da takva baza podataka ne postoji nigde u zapadnom svetu i da jedino Australija ima bazu manjeg obima, koja uključuje telefonske brojeve i imena pretplatnika.

Osim uz pomoć sudske naredbe, u hitnim situacijama, policijski oficir visokog ranga može da omogući pristup tajnim podacima o gradjanima. Imunitet će imati samo "osetljive profesije" - advokati, lekari, verske vodje.

Amandmanu zakona upućene su oštre kritike, jer se, kako je rečeno, isuviše mnogo krivičnih dela podvodi pod pojam ozbiljnih.

Treći i najkontroverzniji pristup podacima biće uz pomoć komunikacionih kompanija koje imaju informacije o mobilnim telefonima.

Poslanica Kneseta iz levičarske partije Merec Zahva Gal-On pozvala je kolege da ne podrže amandman, naglasivši da nema ravnoteže izmedju potrebe za borbom protiv kriminala i kršenja prava gradjana.

Medjutim, inicijatori propisa su rekli da gradjani Izraela mogu biti mirni, znajući da su nadgledani i zaštićeni od svakog neprijatelja.

(Tanjug)