Brajan Čen i nekoliko njegovih drugova, svi studenti Univerziteta Stenford, pustili su u junu 2013. godine balon na koji su prikačili i pametni telefon kompanije "AT&T" da bi pomoću GPS signala mogli da odrede mesto na koje će balon kasnije pasti.
Balon je dostigao visinu od 30 kilometara i 100 metara pre nego što je počeo da pada.
Problem je nastao kada je balon pao na područje koje nije pokriveno signalom mobilne telefonije, pa studenti nisu mogli da ga pronađu.
Dve godine kasnije, pukim slučajem, izvesna Perl Cosi otkrila je telefon dok se šetala po pustinji i vratila ga studentima.
"Ironijom sudbine, žena koja rati baš u 'AT&T' bila je na izletu i primetila je naš telefon. Odnela je telefon u prodavnicu te kompanije, gde su identifikovali moju SIM karticu. Dobili smo materijal sa balona nekoliko nedelja kasnije", objavio je Čen na društvenim mrežama.
Studenti su na snimku zabeležili detalje višemesečnih priprema koje su prethodile puštanju balona, kao i samo "lansiranje".
Pored spektakularnog pogleda na Veliki kanjon dok se balon penje u atmosferu, kamera je zabeležila i zadivljujuće snimke visoke rezolucije planete Zemlje sa ivice svemira pre pada balona.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Mondo ukrštenica za 26. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
Sloboda Mićalović ima povrede glave: Otkriveno stanje poznate glumice nakon tuče u Zemunu