Zanimljivo je da SAD, koje sve učestalije širom sveta krive za pokretanja talasa "seobe naroda" zbog akcija na Bliskom istoku, severu Afrike i Avganistanu, ne preciziraju odakle će primiti izbeglice već to ostaje pod nazivom "iz celog sveta". Tako to mogu biti i izbeglice centralne Afrike ili Južne Azije, a ako se "u igru" umesto izbeglica ubaci termin koji u ovoj krizi koja (osim zemalja odakle ljudi beže) teško pogađa EU prevladava -"migranti" - SAD mogu da prime i komšije Meksikance.

Tako i Keri, nakon razgovora sa šefom nemačke diplomatije Frankom-Valterom Štajnmajerom u Berlinu, nije rekao koliko će izbeglica biti iz Sirije, već je samo ponovio "spremnost SAD da pomognu".

"U konsultaciji sa Kongresom, nastavićemo da istražujemo načine da povećamo ove cifre, istovremeno održavajuću čvrstu bezbednost", istakao je Keri, preneo je Rojters.

Najava Kerija dolazi pred vanredni samit lidera Evropske unije 23. septembra na kome će biti reči o načinima za rešavanje talasa izbeglica koji je preplavio region.

O sličnim strahovanjima razgovara se u Evropi, kao i u SAD, gde broj izbeglica kojima je dozvoljen ulazak beleži pad nakon terorističkih napada na Njujork i Vašington 11. septembra 2001.

Neki republikanci upozoravaju da američka administracija dopušta ulazak potencijalnih terorista.