Oni su, javljaju agencije, izneli suprotna mišljenja o načinima rešavanja sirijskog konflikta.
Dok se Obama zalaže za političku tranziciju kojom bi se sklonio s vlasti sirijski predsednik Bašar al-Asad, Putin smatra da bi bila greška okrenuti leđa sadašnjoj vladi u Damasku, prenosi AP.
Naglašavajući kako je spreman da sarađuje sa Rusijom i Iranom na okončanju sirijskog građanskog rata, Obama je dodao kako "moramo da priznamo da posle toliko krvoprolića i pokolja ne može biti povratka na predratni status kvo".
Američki predsednik se založio za "nadgledanu tranziciju" u Siriji, koja bi rezultirala skidanjem s vlasti Asada koji je, kako je rekao, boreći se četiri godine s pobunjenicima i "bacajući barel bombe kojima su masakrirana nevina deca", gurnuo Sirijce u naručje džihadista Islamska država (IS) i drugih ekstremista.
S druge strane, ruski predsednik Putin je apelovao na svet da podrži Asada, tvrdeći da su njegove vladine snage jedina ostvariva opcija za pobedu nad IS.
"Verujemo da bi predstavljalo veliku grešku odbiti saradnju sa sirijskim vlastima, sa vladinim snagama koje se hrabro bore licem u lice sa terorizmom", ističe Putin.
Ne imenujući direktno SAD, ruski predsednik je kritikovao napore da se naoružaju tzv. "umereni" pobunjenici u Siriji, jer se oni potom pridružuju snagama IS.
Rusija već dugo predstavlja najveću prepreku obaranja sirijskog predsednika Bašara al-Asada, štiteći ga od sankcija UN i snabdevajući njegove vojne snage oružjem, konstatuje AP.
Kako je izvestio Rojters, Putin je na pres konferenciji posle susreta rekao da je razgovor bio veoma koristan i otvoren, i izrazio spremnost da unapredi odnose sa SAD i da radi na prevazilaženju postojećih razlika.
On je rekao da su razgovori vođeni o situaciji u Ukrajini i na Bliskom istoku i da su im mnogi stavovi bili identični.
Putin je naveo da je sa Obamom razgovarao o učesću Rusije u vojnoj kampanji zajedno sa zapadnim državama protiv Islamske države u Siriji, sa mandatom UN.
On je istakao da Rusija planira da pojača pomoć sirijskoj armiji, ali nikada neće učestvoivati u kopnenoj vojnoj operaciji u Siriji.
Ruski predsednik je dodao da o sudbini sirijskog predsednika treba da odluči sirijski narod, a ne lideri SAD ili Francuske.
Ovo je prvi zvaničan susret Putina i Obame u poslednje dve godine, od juna 2013. Razgovor, koji su inicirali Amerikanci, iako je bilo predviđeno da traje 55 minuta, trajao je više od 100 minuta, naveo je TAS S.
Američki zvaničnik je rekao i da je Obama izrazio zabrinutost Putinu u vezi sa primenom sporazuma iz Minska o Ukrajini, uključujući nameru proruskih aktivista da održe lokalne izbore.
Dvojica predsednika su, kako je navedeo isti izvor, polovinu vremena tokom susreta posvetila situaciji u Ukrajaini, a polovinu situaciji u Siriji.
DA POGLED MOŽE DA UBIJE...
Retko zdravica na večeri u Ujedinjenim nacijama može biti tako hladna, kakva je bila između Obame i Putina, ocenjuje AFP.
Lideri SAD i Rusije su se kucnili čašama i pogledali, i to je otprilike bilo sve. Između njih sedeo je generalni sekretar UN Ban Ki-mun.
Obama je nazdravio svim liderima koji su sedeli za stolom i zdravicu završio rečima: "Neka nikada ne prestanemo da se borimo za mir u svetu". Kada se, međutim, okrenuo ka Putinu, pogled mu je očvrsnuo i nestao mu je osmeh sa lica.
Dvojica predsednika su napeto gledali jedan u drugoga i potom nazdravili čašama.
Putin je na licu imao mali, jedva primetan osmeh.
Kamere su se pogasile, a svetski mediji su dobili još jednu u nizu čudnih slika odnosa jedva skrivenog prezira između dvojice predsednika, naveo je AFP.
"Neka me streljaju, okrenuću se ka zidu, ni 'a' neću reći": Blažić opet šokirao na suđenju - Znam šta me čeka u zatvoru
Tuča u Skupštini Srbije! Guranje, čupanje, prskanje, a Ana Brnabić pozvala obezbeđenje (Foto, video)
Primim 160€ penziju, a samo ugalj i drva koštaju 355: Težak život Ukrajinaca, mnogi uzeli rusko državljanstvo
"Dali smo sve da ubedimo Pešića da ostane": Petrušev objasnio šta je najveća razlika u reprezentaciji
Srbija i Aleksa pregazili Dansku u Beogradu: Sad smo na Evropskom prvenstvu!