"Putin je u pravu i to svi znaju. To je realpolitika. Tako diktira pragmatizam. Na zapadu je spoljna politika već dugo produžetak unutrašnje politike, uz određenu dozu popovanja", naveo je kolumnista "Gardijana" Sajmon Dženkins.

Američki i britanski zvaničnici su se ove nedelje u Ujedinjenim nacijama takmičili ko će više ocrniti Asada, a rezultat toga je da je Putin prikupio još više aduta, navodi se u tekstu.

"Ruski predsednik je već obavio dve najvažnije dužnosti ruskog lidera, postigao je stabilnost i doneo nacionalni ponos. On sada postaje važan igrač na svetskoj sceni. Dobro je procenio situaciju u Iranu, Indiji i Siriji. Putin je sve samo ne glup", ističe Dženkins.

Američki diplomata-veteran Henri Kisindžer apelovao je prošle godine tokom posete Londonu na javnost na Zapadu da Rusiju smatra saveznikom u borbi protiv muslimanskog fundamentalizma, a ne neprijateljem i dodao:

"Rusija i Zapad pripadaju istoj civilizaciji i dele iste dugoročne interese. Oni treba da deluju kao jedan."

Lako je zapadnim demokratijama, koje se razvijaju već vekovima, da se izruguju nesavršenostima Rusije i Putinovom ponašanju u Ukrajini. Ali ideja da će ekonomske sankcije promeniti mišljenje Moskve je idiotska, navodi "Gardijan".

U Siriji vlada najužasnija anarhija na svetu i ako je ikad postojala potreba za slanjem "kopnenih snaga" iz humanitarnih razloga, to je ovde slučaj, rekao je Dženkins.

On ističe kako je Rusija prihvatila činjenicu da nasilno svrgavanje Asada sa vlasti, koje Britanija predskazuje još od 2011. godine, ne predstavlja realističan put prema miru i ako on treba da ode, to treba da se desi nakon što njegovi neprijatelji budu potisnuti, a ne pre.

Prava priroda angažovanosti Zapada u Siriji je otkivena u govoru američkog predsednika Baraka Obame u UN-u, kad je on rekao da nema razloga da se podrže tirani "samo zato što su alternative sigurno gore".

"Drugim rečima, Americi je važnije zadovoljstvo samom sobom nego sirijski životi. Zapad se, kad je reč o Bliskom Istoku, vodi tom maksimom već više od decenije. Ona se, međutim, pokazala katastrofom. Ako nemamo više ništa pametno da kažemo o Siriji, treba da slušamo Putina. On ima nešto pametno da kaže", zaključuje Dženkins.