Reč je o mikro organizmu, 3,5 miliona godina staroj bakteriji bacillus F koja je otkrivena 2009. u glečeru u sibirskoj oblasti Jakutiji.
Istraživači su dešifrovali DNK ove izuzetno otporne bakterije, posebno imune na hladnoću i sada pokušavaju da izdvoje gene koji su joj omogućili da preživi milionima godina u najsurovijim uslovima.
Testovi na bakteriji, koja je ubrizgana miševima, pokazuju pozitivne rezultate.
"U svim eksperimentima Bacillus F je stimulisao rast i ojačao imuni sistem", izjavio je dr Sergej Petrov sa Istraživačkoh centra Tjumen u Sibiru.
"Bakterija tokom celog života obezbeđuje aktivne biološke supstance koje stimulišu imuni sistem", objasnio je za "Siberian tajms" epidemiolog dr Viktor Černjavski.
"Stari miševi ne samo da su postali živahni već su imali i mladunce", naveo je on.
Nakon eksperimenata na miševima, sprovedeni su testovi na ljudskim ćelijama kako bi se ustanovilo da li bakterija može da ima pozitivan efekat i na ljudski organizam.
"Testovi na ljudskim eritrocitima i leukocitima veoma su optimistični", tvrdi Petrov.
Ruski istraživači, koji su svojim eksperimentom izazvali niz kontroverzi i rasprava, nedavno su napravili neočekivani zaokret: Bruškov, šef geokriološkog odeljenja Moskovskog univerziteta, obelodanio je da je sebi ubrizgao bakteriju bacillus F kako bi testirao njeno delovanje na ljude.
"Nakon uspešnih eksperimenata na miševima i muvama, pomislio sam da bi bilo interesantno isprobati neaktivnu bakterijsku kulturu", objasnio je on.
Premda je priznao da je previše rano za donošenje bilo kakvih zaključaka, Bruškov je rekao da je već primetio neke efekte.
"Počeo sam duže da radim, a već dve godine nisam imao ni prehladu", kazao je on.
Ruski naučnik, međutim, nije želeo da se izjašnjava o nuspojavama: "Možda ih je bilo, ali to se može otkriti samo uz pomoć specijalne medicinske opreme".
"Takvi eksperimenti se, naravno, moraju sprovesti na klinici, uz specijalnu medicinsku opremu i statistiku. Tek tada ćemo moći da jasno definišemo delovanje bakterije", zaključio je on.
Ubeđeni u potencijal bacillusa F, ruski istraživači planiraju da nastave sa eksperimentima.
"Moramo da otkrijemo kako ova bakterija uspeva da izbegne starenje, kako se održava u životu i kako možemo da je iskoristimo za naše dobro", istakao je Bruškov.
"Verujem da u svetu postoje besmrtne bakterije. One ne mogu da umru, odnosno mogu da se zaštite od smrti. Naše ćelije nisu sposobne da se zaštite od starenja i opasnih virusa, ali one mogu", naglasio je Petrov.
"Bilo bi fantastično otkriti mehanizme protiv starenja. Mislim da je to glavna enigma čovečanstva i da moramo da radimo na njenom dešifrovanju", zaključio je on.
Zvezda dobila derbi posle drame: Partizan skupo platio za greške, Kalinić stavio tačku!
"Kome treba ova smejurija?": Željko Obradović povisio ton pred novinarima posle poraza u derbiju
Zvezdina pobeda za glavobolju Partizana: Dva poteza rešila derbi, ovo su plusevi i minusi "večitih"
Partizan je oštećen u derbiju protiv Zvezde! ABA liga izdala saopštenje o greškama sudija
Obradović pokazao srednji prst dok je pričao o sudiji: "Ja njemu na engleskom i na 'Vi', a evo šta mi je odgovorio"