Ove godine je bilo primljeno 273 kandidature za Nobelovu nagradu za mir, a dobila je posrednička četvorka, odnosno Kvartet za nacionalni dijalog u Tunisu za "odlučujući doprinos izgradnji višepartijske demokratije" u toj severnoafričkoj zemlji nakon takozvane "Jasmin revolucije" 2011. godine.
"Posle Arapskog proleća u Tunisu tokom 2010. i 2011. godine, tunižanski kvartet je odigrao važnu ulogu u jačanju mira i dijaloga među građanima", navedeno je u obrazloženju.
Kvartet za nacionalni dijalog čine četiri ključne organizacije u tuniškom građanskom društvu: Tuniški generalni sindikat rada, Tuniška konfederacija industrije, trgovine i zanatstva, Tuniška liga za ljudska prava i Tuniška advokatska organizacija, a nagrada je dodeljena grupi, a ne pojedinačnim organizacijama.
"Kvartet je uspostavio alternativan, miran politički proces u trenutku kada je zemlja bila na ivici građanskog rata", naveo je Komitet u obrazloženju svoje odluke, dodavši da želi da nagradi one koji "pospešuju demokratsku tranziciju u društvima u krizi".
NAGRADA ZA INSPIRACIJU REGIONU
Evropski i svetski zvaničnici uputili su čestitke Kvartetu za nacionalni dijalog u Tunisu, koji je danas proglašen dobitnikom ovogodišnje Nobelove nagrade za mir, uz nadu da će ta nagrada inspirisati druge zemlje koje se hvataju u koštac sa demokratskim reformama da slede uspešan primer Tunisa.
Žiri za dodelu Nobelove nagrade za mir saopštio je ranije danas da je ta nagrada za 2015. pripala posredničkoj četvorki - Kvartetu za nacionalni dijalog u Tunisu, za odlučan doprinos izgradnji pluralističke demokratije u toj zemlji posle "jasmin revolucije" 2011. godine.
Visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Federika Mogerini istakla je na Twitteru da je grupa koja je posredovala u nacionalnom dijalogu u Tunisu pokazala da su demokratija i jedinstvo rešenje za krize u ovom regionu.
Čestitke su na Twitteru poslali i predsednik Evropskog saveta Donald Tusk i predsednik Evropskog parlamenta Martin Šulc, kao i lideri zemalja članica.
Ujedinjene nacije takođe su pozdravile dodelu nagrade kao podsticaj aktivistima u mirovnim naporima, prenosi Rojters.
"Treba nam civilno društvo da nam pomogne u napredovanju mirovnog procesa. Ovo je briljantan primer. Mislim da je Tunis jedna od arapskih zemalja koja je bila najuspešnija posle Arapskog proleća i revolucija u tom delu sveta", rekao je glavni portparol UN u Ženevi Ahmad Favzi na konferenciji za novinare.
U nominaciji za nagradu su ove godine bili, između ostalih, bili papa Franja, nemačka kancelarka Angela Merkel, eritrejski sveštenik Musi Zerai i saudijski bloger Raif Badavi.
Prošle godine su nagradu podelili pakistanska devojčica Malala Jusafzai i indijski borac za dečija prava Kalaš Satjarti.
Dodeljuje se od 1901. godine pojedincu ili organizaciji za napore u cilju zbližavanja naroda, ukidanja ili smanjenja stajaće vojske, kao i za organizaciju i promovisanje mirovnih pregovora.
Priznanje je ustanovio švedski naučnik, industrijalac i filantrop Alfred Nobel (1833-1896) kako bi svake godine, iz njegovog ogromnog bogatstva, bile nagrađene ličnosti koje su dale značajan doprinos čovečanstvu.
Nagrada se uručuje 10. decembra, na dan smrti Alfreda Nobela.
Pojedinačna nagrada se sastoji od diplome, zlatne medalje i čeka na osam miliona švedskih kruna. Ukoliko ima više dobitnika za jednu nagradu, laureati dele novčani deo priznanja.
"Zašto navijači Crvene zvezde to rade?": NBA as tražio objašnjenje, jedan detalj mu nije jasan
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Srbija ostaje jedina reprezentacija bez stranaca! Šok u evropskoj košarci, poklekla i velika košarkaška sila!