Konačnu odluku o ovom važnom pitanju doneće EP na zasedanju 28. oktobra a Komitet je velikom većinom glasova (47 prema tri), odbio predlog EK.

Obrazloženje je veoma logično - prepuštanjem zemljama članicama da same odluče da li žele uzgoj GMO, dovelo bi se u pitanje jedinstveno tržište EU, preneo je Frans pres.

"Zemlje su zabrinute da bi predlog Komisije mogao da dovede do ponovnog uvođenja graničnih kontrola između država koje podržavaju uvoz GMO i onih koji se tome protive", navodi Komitet, dodajući da bi takve kontrole predstavljale ozbiljno kršenje "svetih" propisa o jedinstvenom tržištu koji osiguravaju jednake uslove poslovanja širom EU.

"Za nas, postojeći zakoni moraju da se poštuju, a zemlje članice odluku o uvozu GMO treba da donesu na nivou EU, a ne da uvode nacionalne zabrane", rekao je predsednik komiteta Đovani La Via.

U skladu sa odlukom EU s početka godine da svaka pojedinačna članica EU ima pravo da traži izuzeće od (generalano prihvaćenog) uzgoja GMO, to je do 3. oktobra, kada je istekao rok, zatražilo 19 od 28 članica EU. Ti zahtevi se odnose na zabranu uzgoja kukuruza kompanije Monsanto "MON 810", jedinog GMO komercijalnog useva čije je uzgajanje trenutno dozvoljeno u EU.

Uvoz velikog broja GMO proizvoda, koji se koriste samo za ishranu životinja i za potrebe industrije, ali ne i za ljudsku ishranu, sada je dozvoljen.