EU je predložila listu operativnih mera koje bi trebalo odmah da stupe na snagu, navodi se u nacrtu zajedničke deklaracije današnjeg samita o migrantskoj krizi u Briselu.

Mere se odnose na brzu razmenu informacija i zajedničko upravljanje tokom kretanja migranta, jačanje kapaciteta za privremeni smeštaj izbeglica i bolju kontrolu granica.

Evropska unija pozvala je države na balkanskoj ruti migranata da se obavežu na mnogo bolju međusobnu koordinaciju.

Države na balkanskoj ruti migranata trebalo bi da rade zajedno na rešavanju problema, a ne jedne protiv drugih, navodi se u tekstu deklaracije. Lideri se ujedno obavezuju da će se uzdrzati od transfera izbeglica ili migranata do granice drugih zemalja, bez dogovora sa vlastima te zemlje.

Naglašava se da izbeglice moraju biti tretirane na human način, ali i da migranti koji nemaju pravo na zaštitu moraju brzo biti vraćeni u zemlje porekla.

ČEŠKA: JEDINO REŠENJE ZATVARANJE GRANICA PRED IZBEGLICAMA

Potpredsednik Vlade Češke i ministar finansija Andrej Babiš kritikovao je nastojanja EU da se izbeglice zaustavljaju još u Turskoj ili Srbiji i Makedoniji kada EU može da ih zaustavi sama i primeni jedino pravo rešenje - zatvori pred izbeglicama šengenske granice još u Grčkoj.

"Brisel je zatajio i nije u stanju da rešava krizu. Sada nastoji da parama natera Tursku, Srbiju i Makedoniju da zaustave priliv izbeglica. A pri tome to može da učini sam - da pošalje signal da dalje ljude više ne možemo da primamo i da zatvori šengensku granicu", izjavio je Babiš.

Babiš je podsetio da je granice zatvorila Mađarska, a da će to učiniti i Slovenija i Hrvatska.

"Drugog rešenja nema. Govorimo to već pola godine", kazao je vicepremijer i ministar finansija koji spada među one ministre u vladi premijera Bohuslava Sobotke koji oštro odbijaju izbeglice.

Drugom najbogatijem privredniku u Češkoj, inače Slovaku, Andreju Babišu smeta pre svega to što Česima stalno neko natura obavezujuće kvota za prihvatanje izbeglica.

"Nismo ksenofobni narod, u prošlosti smo primili 13.000 Grka i 6.000 Bošnjaka, kod nas žive Ukrajinci, Rusi, Vijetnamci. Međutim, insistiramo na tome da želimo sami da odlučimo kome ćemo pružiti humanitarnu pomoć i ko će kod nas da radi", rekao je vicepremijer i ministar finansija Babiš.

MERKEL: INTEGRACIJA VAŽNA ZA IZBEGLICE

Nemačka kancelarka Angela Merkel ocenila je da je važno pokušati brzo integrisanje pridošlica u društvo, ističući značaj zaposlenja, obrazovanja i učenja nemačkog jezika.

Merkelova je kazala da je Nemačka naučila svoju lekciju iz šezdesetih godina 20. veka kada je u tu zemlju stigao talas migranata, odnosno "gostujućih radnika". Verovalo se da će se oni vratiti u domovinu, međutim mnogi su ostali generacijama.

Nemačka kancelarka je rekla da manje obrazovanim izbeglicama treba obezbediti obuku kako bi im se pomoglo pri zaposlenju, a da je potrebno decu brzo upisati u škole.

Ona je predložila 600-časovni kurs integracije kako bi se pomoglo izbeglicama da nauče jezik i kulturu, koji bi mogao da počne čak i pre nego što im se zvanično odobri azil.

Nemačka primenjuje Zakon o azilu, kojim se drastično smanjuju prava tražilaca azila.

Tražioci azila će po novim odredbama znatno više vremena provoditi u centrima za azilante, gde će uglavnom dobijati pomoć u robi. Isplata avansne novčane pomoći biće moguća samo mesec dana, a novčana davanja azilantima biće u određenim slučajevima i znatno smanjena.