Britanska vlada u četvrtak je zvanično odobrila izgradnju nove generacije nuklearnih elektrana, ne odredjujući pritom granice nuklearne ekspanzije, čime je dala sopstveni doprinos svetskoj renesansi atomske energije.

Prema rečima ministra za energetiku Džona Hatona (John Hutton), Britanija mora da gradi nuklearne elektrane, jer će joj to pomoći da ispuni ciljeve smanjenja emisije štetnih gasova i da izbegne preveliku zavisnost od uvoza energenata, dok se rezerve nafte na nalazištima u Severnom moru brzo smanjuju, preneo je Rojters.

Haton je u parlamentu istakao da bi novoizgradjene nuklearne elektrane trebalo da imaju ulogu u budućem "energetskom miksu" zajedno sa drugim izvorima energije koji ne proizvode velike količine ugljen-dioksida.

On je, medjutim, dodao da nema nameru da postavlja "veštačko ograničenje za udeo koji bi u proizvodnji električne energije u Britaniji trebalo da ima nuklearna, nasuprot nekoj drugoj vrsti energije koja ne proizvodi velike količine ugljendioksida".

Vlada je 2003. nuklearnu energetiku nazvala neprivlačnom opcijom, ali je do danas taj sektor postao konkurentniji zbog naglog rasta cena sirove nafte i prirodnog gasa, kao i zbog toga što je u poslednje vreme posebno počela da se ističe važnost smanjenja emisije ugljen-dioksida u borbi protiv klimatskih promena.

Istovremeno sa "zelenim svetlom" za izgradnju nuklearnih elektrana, britanska vlada je objavila "energetski zakon", koji bi trebalo da po ubrzanoj proceduri prodje "čitanja" u parlamentu, zajedno sa zakonima o klimatskim promenama i planiranju. Ova tri zakona čine okosnicu nove politike vlade Velike Britanije na polju energetike i ekologije za narednih nekoliko decenija.

(Tanjug)