Telefonske kompanije isključile su američkom Federalnom istražnom birou (FBI) jedan broj linija namenjenih prisluškivanju osumnjičenih za kriminal, zbog učestalog propuštanja biroa da plaća svoje telefonske račune.

U izveštaju ministarstva pravosudja, isključivanje telefonskih veza pripisano je manjkavoj kontroli izdataka za tajne operacije u FBI, prenosi AP. Kao primer, u izveštaju je navedeno da je takav slab nadzor omogućio jednom službeniku da proneveri 25.000 dolara iz fondova biroa.

Dokument koji je objavljen u četvrtak pokazuje da je u najmanje jednom slučaju, veza za prisluškivanje koja je korišćena u obaveštajnoj operaciji praćenja u inostranstvu, u skladu sa vladinim aktom FISA, "obustavljena zbog neblagovremenog plaćanja".

Prisluškivanje se u okviru operacija FISA koristi u nejdelikatnijim i najtajnijim vladinim istragama, obično prema osobama osumnjičenim za špijunažu ili terorizam.

"Ustanovili smo da su kašnjenja u plaćanju dovela do toga da su operateri telekomunikacija zaista isključivali telefonske linije koje su uspostavljene kako bi FBI-u dostavljale rezultate praćenja, što je rezultiralo gubitkom dokaza", navodi se u izveštaju generalnog inspektora Glena A. Fajna (Glenn Fine).

Izveštaj je pokazao da više od polovine od ukupno 990 računa za telefonsko praćenje u pet neidentifikovanih terenskih centara FBI nije plaćeno na vreme. Jedan od tih centara dugovao je jednoj telefonskoj kompaniji, na ime neplaćenih računa za telefonsko prisluškivanje, čitavih 66.000 dolara.

Izveštaj koji je objavljen predstavlja skraćenu verziju originalnog izveštaja na 87 strana, za koji je FBI ocenio da je isuviše osetljiv dokument za objavljivanje.

Izveštaj generalnog inspektora pozabavio se sistemom praćenja tokova novca koji centrala FBI upućuje nekoj od svojih 56 kancelarija za tajne istrage širom SAD, a za koji je i FBI priznao da je "zastareo".

(Beta)