• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

VELIKI SE DOGOVORILI: Usvojena rezolucija o Siriji

Izvor MONDO/Agencije

Savet bezbednosti UN usvojio je večeras Rezoluciju 2254 o mirovnom procesu u Siriji, koju je uspelo da dogovori pet stalnih članica.

Predstavnici svetskih sila sastali su se u Njujorku kako bi pokušali da postignu napredak u usvajanju plana za prekid vatre u Siriji.

U tekstu rezolucije od UN se traži da do početka januara za pregovarački sto sednu predstavnici sirijske vlade i opozicije.

Mehanizmi za ovo i ono

Nacrt rezolucije o Siriji sadrži ranije usaglašene rokove za formiranje prelazne vlade i organizovanje izbora pod nadzorom Ujedinjenih nacija. Agencija je prenela da se rezolucijom o Siriji predviđa da tokom ovog meseca budu stvoreni mehanizmi za nadgledanje poštovanja primirja u toj zemlji. Prema usaglašenom tekstu rezolucije, kriza u Siriji može se rešiti političkim procesom koji je u skladu sa zakonitim težnjama sirijskog naroda, prenosi Sputnjik. Predviđeno je da generalni sekretar Ujedinjenih nacija pripremi izveštaj o mogućnosti stvaranja mehanizama za nadgledanje primirja, kao i za okupljanje najšireg mogućeg spektra opozicionih grupacija u Siriji radi pregovora sa Damaskom. Teskt sadrži i poziv stranama koje učestvuju u sukobu u Siriji da pod hitno omoguće dopremanje humanitarne pomoći u tu zemlju.

Veliki su se, formalno, dogovorili ali će ipak biti teško sprovesti taj dogovor na terenu.

AP navodi da su ostale ozbiljne razlike između onih koji podržavaju Asadovu vladu, odnosno Rusije i Irana, i onih koji podržavaju sirijsku opoziciju, uključujući SAD, ključne evropske zemlje, Saudijsku Arabiju i Katar.

Predstavnik opozicije, nekadašnji premijer Sirije, Rijad Hidžab ocenio je danas u Rijadu da predsednik te zemlje Bašar Asad ne bi trebalo da ima ikakvu ulogu u prelaznom periodu do konačnog okončanja građanskog rata i krize u toj zemlji.

Hidžab je uoči sastanka predstavnika 20 zemalja u UN, rekao da "mere za izgradnju poverenja" treba da se utvrde pre početka tranzicije, kao što je oslobađanje zatvorenika, uklanjanje opsade u područjima koja su pod kontrolom pobunjenika i prekid vazdušnih napada.

Kako je ranije najavljeno, Hidžab će predvoditi opoziciju u pregovorima sa sirijskom vladom.

Glavna sirijska opoziciona organizacija navela je da je 1. januar 2016. godine, kao datum početka mirovnih pregovora, "previše ambiciozan".

Sudbina Asada u političkoj tranziciji ostaje najveći izazov u odnosu na sva pitanja, navodi AP.

Američki predsednik Barak Obama takođe je izjavio danas da će sirijski predsednik Bašar Asad morati da ode da bi se zaustavio građanski rat u Siriji.

Govoreći na poslednjoj konferenciji za novinare ove godine u Beloj kući, Obama je rekao da je kriza u Siriji mogla da bude ublažena da je Asad priznao da je izgubio legitimitet kao lider i povukao se pre nekoliko godina.

On je ocenio da je glavni razlog uspona terorističke organizacije Islamska država Asadova odluka da postavi sebe iznad interesa svoje zemlje.

Prema njegovim rečima, najneposredniji zadatak u Siriji jeste zaustavljanje građanskog rata, kako bi se sva pažnja usredsredila na borbu protiv Islamske države.

Desetine imena na listi terorističkih frakcija

Šef jordanske diplomatije Naser Džoda kazao je da je predstavio liste koje su pojedine zemlje podnele o organizacijama koje smatraju terorističkim. On je dodao da su pojedine zemlje "poslale 10, 15, 20 imena", a neke i više od toga. Ministar spoljnih poslova Jordana kazao je da veruje da je uslov za naredni sastanak "postavljenje kriterijuma koji će pomoći u filtriranju liste".

S druge strane nekadašnje Gvozdene zavese imaju sasvim drugačije viđenje potrebnog razvoja situacije. Ruski ministar spoljnih poslova Sergej Lavrov izjavio je večeras da su se tokom pregovora o Siriji mogli čuti pozivi da predsednik Asad napusti predsedničku funkciju i njegov odlazak sa vlasti razmatran je kao uslov za efikasniju borbu protiv terorizma, ali da je Rusija potvrdila svoj stav da "za borbu protiv terorizma ne može biti preduslova".

On je istakao da o sudbini Sirije treba da odlučuje narod te zemlje, te izrazio uverenje da će ovaj princip potvrditi Savet bezbednosti UN.

Terorizam kao neposredniji problem od razrešenja sirijke političke drame potencira i glavna figura sporenja, sam Asad.

"Ako bi odgovorne zemlje preduzele akcije protiv priliva terorista i njihove logističke podrške, mogu da garantujem da bi za to bilo potrebno manje od godinu dana", rekao je Asad u intervjuu holandskoj televiziji NPO2.

On je dodao da terorizam ne može biti poražen bez trupa na terenu i podrške javnosti i naglasio da on ima oboje u Siriji.

"Problem je što ih oni i dalje podržavaju svakodnevno i sve više, što stvara veću zbrku, i što postavljaju prepreke za bilo kakvo rešenje. Oni žele političko rešenje koje bi se okončalo promenom ove države, da se reše predsednika ili da ga smene. Zato će se ovo i dalje otezati", rekao je Asad.

Sirijski predsednik je dodao da neke zemlje učestvuju u naporima protiv Islamske države iz straha, ali da ih to ne čini saveznicima Damaska (za razliku od Irana i Rusije) jer nisu podržale prethodni sukob Sirije sa terorističkim Nusra frontom, koja sarađuje sa Al kaidom.

Od početka sirijskog rata u martu 2011. godine poginulo je više od 250.000 ljudi, a raseljeno je skoro 12 miliona.

Komentari 2

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Zoca

A ISIS ko će sa njima da pregovara

Silverspurs84

Potrebno je da Jerusalim i Vašington popiju atomsku bombu da bi zavladao mir u svetu.

special image