Iako raketa nije sadržavala eksplozivno punjenje, "Džornal" navodi da je prisutna zabrinutost da bi Kuba mogla da podeli detalje o toj tehnologiji sa potencijalnim američkim protivnicima poput Severne Koreje ili Rusije, prenela je agencija AP.

Američki list je objavio tu informaciju pozivajući se na anonimne izvore, ali ju je za AP potvrdio i jedan američki zvaničnik upoznat sa tom situacijom, koji nije ovlašćen da o tome govori javno pa je zatražio da ostane anoniman.

Anonimni zvaničnik je za AP rekao da je proizvođač rakete, kompanija Lokid Martin, bio ovlašćen da izvozi projektil bez bojevog punjenja, za potrebe vežbi NATO-a.

On je naveo da su za grešku u transportu rakete, koja je završila na Kubi, odgovorni Lokidovi špediteri i dodao da američke vlasti sarađuju sa tom kompanijom na povratku projektila.

Zvaničnik je istakao da SAD ne žele da bilo kakva odbrambena tehnologija ostane u nesavezničkoj zemlji, bilo da ona ima kapaciteta da je koristi ili ne i dodao da je prisutna velika zabrinutost da bi Kuba mogla da da pristup raketi nekim tehnički naprednijim zemljama.

Američki zvaničnici su zatražili od kubanske vlade da vrati raketu, navodi "Džornal". Te dve zemlje su u julu 2015. ponovo uspostavile diplomatske odnose nakon više od 50 godina.

Prema podacima američkog Ministarstva odbrane, "helfajer" je laserski navođen projektil vazduh-zemlja, težak oko 45 kilograma, koji može da bude ispaljen iz helikoptera poput "apača" ili bespilotne letelice kao što je "predator", ali i sa vozila na moru ili kopnu.

Ime helfajer (Hellfire) postalo je zvanično od kolokvijalne skraćenice za helikopterski ispali-i-izaboravi projektil (Helicopter Launched, Fire and Forget Missile). Operativni radijus joj je od 500 metara do 8.000 metara, pri brzini od 450 metara u sekundi. Nosi 8kg ili 9kg eksploziva, zavisno od namene.