Veruje se da je taj gasni džin velik skoro kao Neptun i da ima orbitu milijardu kilometara od putanje Neptuna, što znači da mu treba 10.000 do 20.000 godina da obiđe oko Sunca. Tri puta je veća i deset puta teža od Zemlje.

Ta "Planeta 9", kako su je nazvali Majk Braun i Konstantin Batigin s Kalifornijskog instituta za tehnologiju, ipak još nije uočena. Naučnici tvrdnje o toj planeti zasnivanju na matematičkim i kompjuterskim modelima i predviđaju da će otkriće teleskopom uslediti u roku od pet godina.

Braun i Batigin su rekli da su svoje otkriće objavili u časopisu Astronomikal džurnal (Astronomical Journal) zato što žele i da drugi teleskopima traže devetu planetu Sunčevog sistema.

"Mogli smo da ćutimo i mogli smo do provedemo sledećih pet godina pretražujući nebo sami u nadi da ćemo je naći. Ali, više želim da je neko nađe pre, nego ja kasnije", rekao je Braun.

Braun i Batigin svoje tvrdnje zasnivanju na činjenici da u Kajperovom pojasu, oblasti iza Neptuna u kojem ima mnoštvo ledenih tela, postoji šest objekta koji deluju kao da su pod uticajem planete.

"To je predviđanje. Mi smo pronašli gravitacioni potpis Planete 9 koja se skriva na periferiji Sunčevog sistema", rekao je Batigin.

Astronomi smatraju da je gotovo nemoguće direktno posmatrati ovu planetu koja je 20 puta udaljenija od Neptuna i deset hiljada puta manje svetla od Plutona.

"Od antičkog doba do danas, čovek je otkrio svega dve planete, a ovo bi bila treća", kazao je Braun, navodeći da veliki delovi našeg Sunčevog sistema još uvek nisu istraženi.