Rusija je predložila primirje od 1. marta ili Vašington smatra da će to Moskvi i sirijskoj vladi dati još tri nedelje da unište umerene pobunjeničke grupe i SAD su zato uzvratile predlogom da primirje odmah stupi na snagu.

Na početku sastanka Keri je odbio da spekuliše da li se sporazum može postići.

"Imaćemo ozbiljan razgovor o svim aspektima onoga što se događa u Siriji. Očigledno želimo da u jednom trenutku učinimo napredak u pogledu dostavljanja humanitarne pomoći i obustave vatre", dodao je on, prenosi AP.

Lavrov je rekao da je Rusija već podnela "prilično konkretan predlog" i da će čekati američki odgovor pre nego što ga iznese pred Međunarodnu grupu za podršku Siriji koja će se sastati kasnije popodne, preneo je AFP.

Konferencija je otvorena u trenutku kada ruski i američki zvaničnici razmenjuju optužbe za bombardovanje civila u području Alepa.

Sirijski mirovni proces je na ivici kraha, dok Evropi preti još jedan ogroman priliv izbeglica pošto se desetine hiljada Sirijaca nalaze na turskoj granici severno od Alepa gde je, kako posmatrači navode, ubijeno 500 ljudi otkako je bombardovanje počelo 1. februara, navodi AFP.

Ruski bombarderi i iranske trupe pomagali su snagama sirijskog predsednika Bašara al-Asada u opsadi ključnog pobunjeničkog grada Alepa u protekle dve nedelje, dok Vašington traži prekid vatre i humanitarni pristup pobunjeničkim gradovima pod opsadom, ali preti takozvanim "planom B" ukoliko pregovori propadnu.

"Aktivnosti Rusije u Alepu u regionu sada mnogo više otežavaju pregovore i vođenje ozbiljnih razgovora", rekao je Keri prošle nedelje.

Specijalni izaslanik SAD za borbu protiv Islamske države Bret Megark tvrdi da ruska vazdušna kampanja direktno ide na ruku džihadistima.