Iako su premijeri V4 i Bugarske i makedonski predsednik kao prioritet označili ;zajedničko evropsko rešenje i pre svega zahtevaju ispunjanje dogovora EU i Turske o kontrolisanju talasa i već dogovorene obaveze zaštite granica, počev od Grčke, danas su razmotrili i rezervni plan za zaštitu granica Bugarske i Makedonije.

"Emigracijska politika EU do sada nije funkcinisala. Stvorila je samo plodno tlo za terorizam nasilje i strah. Primarna linija odbrane ne funkcioniše i logično je da se okupimo i razmotrimo sekundarnu liniju odbrane", rekao je mađarski premijer Viktor Orban.

Slovački premijer Robert Fico izjavio je da je za tu pomoć zemljama zapadnog Balkana i rezervnu liniju na severnim granicama Grčke ako propadnu grčki napori da šengensku granicu obezbedi Slovačka spremna da u roku od tri sedmice pošalje do 300 policajaca.

"Zalažemo se za Bugarsku i Rumuniju u Šengenu. Ako mogu da budu članice zemlje koje to ne ispunjavaju mogu i one koji odredbe Šengena ispunjavaju iako u njemu nisu", rekao je Fico.

Premijeri V4 su danas usvojili zajednički stav za predstojeći samit EU o izbegličkoj krizi a češki premijer predstaviće ga sutra predsedniku Evropskog saveta, Donaldu Tusku, u Pragu.


"NE SMEMO OSTAVITI BALKAN NA CEDILUI"

Predstavnici Slovačke, Češke, Mađarske i Poljsče su upozorili da Unija ne sme da ostavi na cedilu zapadni Balkan i prepusti ga samog sebi u izbegličkoj krizi.

"Drugačije nego evropskim rešenjem ne moze se savladati migracijska kriza. Zemlje V4 podržavaju realini pristup. Samit je i jak signal Višegradske grupe zemljama zapadnog Balkana da ih nećemo ostaviti na cedilu u emigracijskoj krizi. Pomažemo već sada i nastavićemo. EU mora da koordinira sve korake sa zemljama zapadnog Balkana", kazao je na konferenciji za novinare češki premijer, Bohuslav Sobotka.

Premijeri su se dogovorili da Poljska, Češka, Slovačka i Mađarska podrže sve zemlje zapadnog Balkana koje žele aktivno da čuvaju svoje granice, a posebno od EU zatražili da pruži veću podšku i pomoć Bugarskoj i Makedoniji.

"Od Makedonije se očekuj da podnese ono što ne mogu bogatije zemlje. Da nosimo tu odgovornost tražimo od EU garancije i političke i ekonomske. Tražimo rešenje uz učešće Grčke, ali ne želimo da ako dođe do jednostranih rešenja ona budu na našu štetu", rekao je predsednik Makedonije Đorđe Ivanov.