Roldugin, poznati violončelista iz Sankt Peterburga, ne krije da je dobar prijatelj ruskog predsednika i to iz vremena kada Putin još nije bio na vlasti, ali navodi da se novcem bavio u doba Gorbačovljeve "perestrojke".
Zapadni mediji tvrde da poznati umetnik ima "dva lica" i da živi dvostrukim životom - s jedne strane je skroman i popularan muzičar, a sa druge je "čuvar Putinovog novca".
Za ovu tvrdnju autori ne postoji direktan dokaz.
U glavnoj biografskoj knjizi pod naslovom "U prvom licu" Roldugin je opisao kako su se on i Putin sreli još 1977. godine i "od tada su nerazdvojni".
"Putin mi je kao brat. Ranije, kada nisam imao gde da odem, odlazio sam kod njega, kod njega sam i spavao i jeo", piše Sergej Roldugin.
Oni su zajedno odlazili u pozorište sa "simpatičnom devojkom Ljudom", koja će kasnije postati supruga Vladimira Putina.
Roldugin kaže da su on i Putin u to doba "zajedno učestvovali u uličnim tučama i zajedno su se noću vozili po Lenjingradu (danas Sankt Peterburgu.)
Roldugin je bio i kum na krštenju prve Putinove kćeri Maše, što je još jedan, navodni, "dokaz" za optužbe da je "čuvar novca".
Po završetku Lenjingradskog konzervatorijuma Roldugin je putovao na gostovanja u Japan.
"Imao sam više novca od Vovke (Putina). S tih putovanja sam mu donosio suvenire i razne majice", napisao je Roldugin.
Sergej Roldugin u Rusiji se, inače, nije često pominjao kao Putinov prijatelj. U medijima je on najčešće figurirao kao solista i dirigent "Marijinskog teatra", muzički menadžer i pokrovitelj umetnosti.
On je imao manjinske deonice u banci "Rosija", koja je u pojedinim stranim i ruskim liberalnim medijima okarakterisana kao "lična banka užeg kruga Putinovih najbližih saradnika", za šta nisu izneseni direktni dokazi.
Roldugin je postao deoničar 2005. godine, kupivši 3,96 odsto dionica. Ruski mediji su izveštavali da poznati violončelista nije ulestvovao u upravljanju bankom.
Mada je prijatelj sa Putinom, Roldugin nije postao ministar kulture, iako se o tome svojevremeno spekulisalo.
Godinu dana bio je rektor Sanktpeterburškog konzervatorijuma, a 2005. godine postao je umetnički direktor sanktpeterburškog Doma muzike.
Novinari liberalnog i opozicionog lista "Novaja gazeta" nastoje da Roldugina prikažu kao Putinovog čoveka za novac, a, navodno, neki od njih su i učestvovali u istragama oko "Panamskih papira".
Problem autora je u tome što nema direktnih veza Putina sa aferom, pa "Novaja gazeta" pominje "nekog čoveka koji poznaje Roldugina" i citira njegove reči da je Putinu "bio potreban čovek kome može da veruje".
Ali, problem je u tome što se ne zna o kakvom je svedoku reč niti kako se on zove.
Sergej Roldugin je lično odgovorio novinarima na pitanje o panamskim ofšor aktivima.
"Vrlo davno sam imao veze sa tim biznisom. Bilo je to još pre perestrojke. Takav je bio splet okolnosti. Zatim se to dalje razvijalo... Od tog novca se između ostalog dotira Dom muzike. Ali to je posebna tema", rekao je Roldugin.
Kompanija "Mosak Fonseka" odbila je da potvrdi autentičnost "Panamskih dokumenata", a postupak novinara okarakterisala je kao zločin.
Vezenkov zabija nož u leđa Bugarima: Bomba u Eurobasket 2025, MVP Evrolige menja reprezentaciju?
Priveden bivši košarkaš Partizana i reprezentacije: Optužen za nasilje u porodici!
Mondo ukrštenica za 23. novembar: Jutarnja zabava i "razgibavanje" mozga!
Zašto je Emir Kusturica promenio veru i postao Nemanja? Prozvali ga izdajnikom, a zbog istine su zanemeli svi
Stižu važna pojačanja iz Evrolige: Srbiji pomaže jedan od najboljih, a Bosni i Hrvatskoj dolaze igrači Reala