Odlično obavešteni izraelski izvori istovremeno vide u nedavnom obaranju (Rusi tvrde samo padu) ruskog vojnog helikoptera "mi-28h" u Siriji potvrdu "naznaka da su terorističke organizacije u Siriji, a izgleda i u Iraku, dobile savremene s ramena ispaljivane rakete za obaranje aviona".

To znači, kako je objašnjeno, da je reč o raketama koje su u stanju da "probiju" najsavremeniji sistem "president-S" koji od "osvetljavanja" brani ruske letelice.

S uznemirenjem je u vojnim i civilnim strukturama evropskih i drugih zemalja primljeno i otkriće uglednog azijskog lista "Azija tajms" (Asia Times) da su "sad civilni avionski putnici na udaru pretnje sirijskih džihadista, što budi sećanja na gadne posledice isporuke američkih protivavionskih takvih raketa tipa "mandpads" (skraćeno od: Man portable air defence system) 1980-e talibanima u Avganistanu", koji su se, na čelu s Osamom Bin Ladenom, borili protiv sovjetskog prisustva u toj zemlji.

“Izveštaji govore, navodi list,da su neke od Amerikanaca podržavane džihadističke grupe opremljene američkim raketama "mandpads", poznatih i kao "stinger", i da su ih dobili direktno od Amerikanaca ili njihovih bliskoistočnih saveznika, povezanim sa zaoštravanjem sukoba u Siriji".

Amerikanci su zvanično rekli da je isporuka ovakvih raketa džihadistima "crvena linija preko koje se neće preći", jer takve lako prenosive i krajnje opasne rakete mogu ugroziti i američke civilne, kao i američke vojne avione koji bombarduju položaje terorista u Siriji i Iraku.

Bivši šef CIA Dejvid Petreus je medijima, međutim, rekao da, ako se ispostavi da su Al Kaidine grupacije u Siriji sad naoružane i savremenim protivvazdušnim raketama koje su lako prenosive i ispaljuju se s ramena, "onda je to najgora noćna grozomora".

Izraelska civilna kompanija EL-Al je svoje aviona već opremila skupim uređajima za odbranu od raketnih napada, a to sad nagoveštavaju i Rusija i Kina, posebno zato što među džihadistima u Siriji i Iraku ima dosta Čečena i Ujgura iz kineske većinom muslimanima na seljene provincije Sinkjang.

Glavobolju nadležnih takođe izazivaju izveštaji specijalizovanih medija, što su potvrdili i predstavnici CIA u Libiji, da je i jedna količina ruskih s ramena ispaljivih raketa "sa-7" i modernijih "sa-16" nestala iz vojnih skladišta kad je 2011-e u intervenciji Zapada srušen libijski režim Muamera el-Gadafija.

Te rakete mogu oboriti civilne avione i "sasvim verovatno su dopale ruku džihadista Islamske države Sirije i Iraka, koji su napravili uporišta u Libiji, preneli su medijima američki obaveštajni izvori.

U opširnoj analizi "Azija tajmsa" se, ujedno, kaže da je "od SAD i Turske potpomagana brigada Al Hamza na internetu postavila snimke novonabavljenih raketa, dok je grupa Ahrar al-Šam na video prikazala kako "manpads" raketom kod Alepa obara sirijski vojni avion "su-22".

Da se ove informacije moraju krajnje ozbiljno uzeti govori i izjava šefa diplomatije Saudijske Arabije Abdel al-Džubeira nemačkom nedeljniku "Špigl" da će Rijad nekim islamističkim formacijama u Siriji isporučiti "manpads" rakete i naglasio: "Mi verujemo da će uvođenje raketa zemlja-vazduh u borbe u Siriji izmeniti ravnotežu snaga na terenu… baš kao što su rakete zemlja-vazduh preokrenule ravnotežu snaga u Avganistanu".

"Azija tajms" navodi i da je "2. aprila izbio sukob između od Zapada podržavanih ogranaka Al Kaide i sirijske vojske, čime je narušeno primirje”.

I dodaje da su "grupe koje su narušile primirje bile Al Kaida u Siriji (Front al-Nusra), Islamska turkistanska partija kineskih Ujgura, Levant brigada i Ahrar al-Šam, Divizija 13 i još neke grupe”.

A prema izveštaju agencije Asošiejted pres, "od Amerikanaca obučavana i naoružana Divizija 13 se sad bori na strani Fronta al-Nusre i Ahrar al-Šama, dok su Islamska turkistanska partija kineskih Ujgura i Levant brigada u sastavu Armije osvajanja, koju pomažu Turska, Saudijska Arabija i Katar".