Nove nuklerane glave slabije su i manje po veličini i mogućoj sili uništenja, ali su upotrebljivije i prenosivije, a tu su i druga sredstva ratovanja", navodi list.

Takva demonstracija sile preti novom trkom u naoružanju, kao u vreme "Hladnog rata", te narušavanjem uspostavljenih odnosa među državama.

"Njujork tajms" upozorava da nestaje dogovorena jednakost među nuklearnim zemljama, koja već više od pola veka sprečava nuklearni sukob.


"Radi se većinom o starom pristupu, koji se koristi u novoj formi - ekonomski pad Rusije, rast Kine i trenutni status kvo u SAD, koje obnavljaju borbu za vođstvo", piše list.

"Njujork tajms" iznosi procene da će SAD u idućih 30 godina na modernizaciju svojih programa nuklearnog naoružanja potrošiti više miliona dolara, a Rusija i Kina koriste novac u svrhu lobiranja vlastitih programa naoružanja.

Premijer Rusije Dmitrij Medvedev ocenjuje da nekontrolisano širenje "nuklearnog kluba", te potencijalna mogućnost da nuklearno naoružanje dođe u ruke terorista, predstavlja veliku opasnost, a nimalo manju pretnju ne nosi ni koncept globalnog udara.

"Posle niza događaja na severu Afrike i Bliskom istoku, mnogo država se ozbiljno interesuje za izgradnju svoje nuklearne bombe", upozorava Medvedev.