U intervjuu za "Dejli telegraf", čiji je svojevremeno bio dopisnik iz Brisela, Džonson je upozorio da iako birokrate u Briselu koriste "drugačije metode" u odnosu na one koje je imao nacistički diktator, oni po njemu dele isti cilj ujedinjavanja Evrope pod jednom "vlašću".

Prema Džonsonu, "katastrofalne" greške koje je činila EU potpalile su napetosti izmedju država članica i omogućile Nemačkoj da postane moćnija i potom "preuzme" italijansku privredu i "uništi" Grčku.

Džonson je podsetio na prkos koji je po njemu britanski premijer Vinston Čerčil iskazao u vreme Drugog svetskog rata i zatražio od Britanaca da budu ponovo "heroji Evrope", oslobode zemlju i spasu EU od sebe same tako što će na referendumu 23. juna glasati za izlazak iz Unije.

Prema mišljenju bivšeg londonskog gradonačelnika, proteklih 2.000 godina evropske istorije okarakterisali su više puta ponovljeni pokušaji ujedinjavanja Evrope pod jednom vlašću kako bi se obnovilo izgubljeno "zlatno doba" Starog kontinenat pod Rimljanima.

"Napoleon, Hitler, razni ljudi su ovo pokušali i tragično se završavalo. U slučaju EU radi se o pokušaju da se to uradi drugačijim metodama. Ali, u osnovi ono što nedostaje je ono što predstavlja večni problem, a to je da ne postoji fundamentalna odanost ideji Evrope. Ne postoji jedna vlast koju svako priznaje ili razume", rekao je Džonson i dodao da "to izaziva ogromnu demokratsku prazninu".