Do njih je, međutim, za sada teško doći.
Naime, dok lokalni zvaničnici nemaju šifru da otvore sef, suprotstavljena frakcija u Tripoliju ne želi da je otkrije.
Guverner centralne banke u istočnoj Libiji, Ali el Hibri, rekao je za "Vol Strit Džurnal" da je razmišljao o tome da otopi zlatne i srebrne novčice kako bi obezbedio toliko potreban novac.
Guverner pred sobom ima težak zadatak - kako da otvori sef, za koji šifru ima druga vlada u Tripoliju, surovi neprijatelj vlastima u istočnom delu zemlje.
Međutim, oni ne žele da kažu koja je šifra jer se plaše da ce novac da završi u finansiranju milicija.
Guverner banke u Bejdi unajmio je stručnjake za otvaranje sefova, koji veruju da mogu da "otpečate" skoro pedeset godina stari sef.
Jedan od stručnjaka, Kaled, kaže da treba probiti zaštitni zid bušenjem rupe od 50 centimetara, a zatim bi bravar "specijalnim tehnikama" pokušao da otvori vrata zašticena petocifrenim kodom.
I ako bude uspeo u nameri da otvori sef, guverneru banke na putu stoji lokalno stanovništvo koje instistira da "skriveno blago" pripadne građanima Bejde, prenosi RTS.
Pad cene nafte slomio je Libiju, zemlju bogatu crnim zlatom, a zemlja se suočava i sa političkim problemom jer dve rivalske vlade pokušavaju da se izbore i međusobno, ali i sa džihadistima Islamske države.
Od kad je 2011. godine ubijen višedecenijski vladar Muamer Gadafi, Libija se nalazi u rascepu izmedu dve frakcije na suprotnim krajevima zemlje.
Dominantno islamisticka frakcija, proklamovana posle izbora 2014. godine, nalazi se u Tripoliju. S druge strane, međunarodno priznata vlada stacionirana je u istocnom gradu Tobruku.
Proizvodnja nafte trenutno je manja od cetvrtine od 1,6 miliona barela na dan, koliko se proizvodilo u Libiji tokom vladavine Muamera el Gadafija.
Zlatni i srebrni novčici iskovani su 1979. godine u znak secanja na 10-godišnjicu Gadafijevog dolaska na vlast.
Jedna strana kovanice prikazuje tvrđavu sagrađenu u italijanskom kolonijalnom periodu u južnom gradu Sabi gde je Gadafi održao svoj prvi govor i najavio vlast nad zemljom.
Druga strana prikazuje bistu diktatora koji nosi pukovnicku kapu vojnu uniformu.
Velika Socijalisticka Narodna Libijska Arapska Džamahirija je ugravirano na zlatnim i srebrnim kovanicama teškim 16 i 28 grama.
Teodosić ovakav meč nije imao 14 godina! Navijači Partizana pamte kad je poslednji put imao nula asistencija!
"Obradović više ne računa na njega, Partizan traži drugog igrača": Otkriveno kakvo pojačanje žele crno-beli
Nemačka se priprema za rat sa Rusijom! Napravljen tajni plan, evo kako će postupiti u slučaju eksalacije sukoba
Uspavana Zvezda nije došla na derbi: Protiv Partizana ovakav nemaš šta da tražiš na terenu
Obradović izašao pred Grobare, pa čuo šta mu skandiraju: Podigao prst i tražio samo jedno, pogledajte