"Vojnici ISIS-a su lake mete i lako ih je ubijati. Oni su fanatici i spremni su da žrtvuju živote u samoubilačkim napadima. Asadovi vojnici su, međutim, prave mašine za ubijanje. Oni suprofesionalci", rekla je Džoana.


Ona se vratila u Dansku i u Kopenhagenu studira filozofiju i političke nauke.


Na pitanje zašto se upustila u tako opasnu avanturu, ona je odgovorila da je to učinila zbog "odbrane osnovnih ljudskih prava".


Kada je stigla na sirijski front, doživela je šok već prve noći, jer je pred njom poginuo saborac iz Švedske.


"Snajperski metak ga je pogodio između očiju, prizor je biu stravičan", rekla je Džoana.

Najstrašnije iskustvo doživela je tokom oslobađanja sela pored Mosula, gde su u napuštenoj kući pronašli zarobljenu i seksualno zlostavljanu decu.

"Najstarija devojčica imala je 16 godina, a jedna je imala samo 11 godina i bila je trudna. Nosila je blizance. Na kraju je umrla u bolnici. Sećam se da je doktor neutešno plakao", rekla je Džoana.

On je navela da se Kurdi bore za demokratiju i zapadne vrednosti.

"Mislim da je to vredno borbe i ne bi mi bilo žao da sam zbog tog cilja tamo i poginula", rekla je Džoana.

Ona je navela da je tek prve noći shvatila šta je čeka i koliko je opasno.


"Nisam, međutim, poželela da sam kod kuće", rekla je Džoana, i dodala da je i sada, kod kuće, mislima uvek uz ljude sa kojima je ratovala.

"Umrla bih za svoja uverenja i za demokratiju, za ženska prava, ali, kada sam se vratila kući, oduzet mi je pasoš. Tako Danska sprečava mlade da odlaze u Siriju i tamo se bore. Razočarana sam u svoju domovinu i u one zbog kojih sam odlučila da odem u rat", rekla je Džoana.