Istorijski Sabor svih pravoslavnih crkava biće održan od 19. do 26. juna, u Bogoslovskoj akademiji na grčkom ostrvu Krit, i to će biti prvi sastanak 14 nezavisnih crkava ikada. Odluka o Saboru doneta je na zasedanju pravoslavnih poglavara u Šambeziju, kod Ženeve.

Veliki pravoslavni skup počeće 19. juna, na Duhove, svetom arhijerejskom liturgijom, koju će u Sabornoj crkvi Svetog velikomučenika Mine u Heraklionu služiti svi patrijarsi i oko 400 mitropoliota, episkopa i sveštenika.

U saopštenju Vaseljenske patrijaršije se navodi da je ovaj sveti Sabor jedinstvena istorijska prilika, budući da pripreme za njegovo održavanje traju od 1961. godine, kada je samo planiranje počelo.

Sastankom će predsedavati vaseljenski patrijarh Vartolomej Prvi, čije je sedište u Konstantinopolju. On je duhovni vođa 300 miliona pravoslavnih hrišćana na svetu.

Pravoslavne crkve nikada se na ovaj način nisu sastale od Velike šizme iz 1054. godine, kada je došlo do podele pravoslavaca i katolika nakon spora o ovlaštenjima i moći Vatikana.

Džon Krisavgis, portparol Vatrolomeja Prvog, rekao je agenciji AP da je jedini cilj svepravoslavnog Sabora "afirmacija jedinstva".

"Jedinstvo je bolan i spor proces. Ne moramo da smo saglasni o svakom pitanju da bismo sazvali Sabor, ali moramo to da učinimo ako želimo jedinstvo", kaže on.

Krisavgis je ovo rekao nakon izveštaja da je Bugarska pravoslavna crkva zapretila da će se povući zahtevajući, navodno, neke pretežno proceduralne izmene dnevnog reda. Nije objašnjeno o kakvim se promenama radi, niti da li će svoju pretnju sprovesti u delo.

"Nakon viševekovne izolacije, okupacije i progona neće biti lako da se okupe sve crkve. Normalno je da se neke crkve osjećaju nesigurno ili neprijatno po pitanju zajedničkog sastanka nakon tako mnogo vremena, što je slično kada se članovi jedne porodice sastaju posle dugo vremena razdvojenosti", rekao je portparol.

Na Saboru na Kritu razgovaraće se o misiji i ulozi Pravoslavne crkve i o njenim vernicima, pitanjima koje se tiču funkcionisanja crkava i odnosima sa drugim hrišćanskim veroispovestima.

 Jedinstvo pravoslavnih crkava smatra se ključnim preduslovom za bilo kakvo pomirenje sa Vatikanom.

"Naša pažnja treba da bude usmerena na postizanje jedinstva", rekao je Krisavgis.