Prema jednom od tih izvora, premeštanje je veoma problematično u tehničkom i političkom smislu.
"Nije lako prebaciti dvadesetak nuklearnih bombi", rekao je taj izvor koji je želeo da ostane anoniman.

Prema navodima u poslednjem izveštaju Simson centra, od hladnog rata oko 50 američkih taktičkih nuklearnih bombi stacionirano je u turskoj bazi Indžirlik, na stotinak kilometara od sirijske granice.

Posle nedavnog pokušaja puča u Turskoj, struja u Indžirliku je isključena, a turska vlada je zabranila američkim avionima da poleću i sleću u bazu. Na kraju je i komandant baze uhapšen zbog umešanosti u puč.

Ne zna se da li bi SAD mogle da zadrže kontrolu nad tim oružjem u slučaju dugotrajnog građanskog rata u Turskoj, kaže se u izveštaju.

Drugi izvor rekao je za EurActiv.com da su posle pokušaja puča, američko-turski odnosi toliko pogoršali da Vašington više ne veruje Turskoj da bi tu mogao da drži naoružanje.

Američko naoružanje premešta se u vazdušnu bazu Deveselu u Rumuniji, dodaje taj izvor.
Baza Deveselu, nedaleko od grada Karakal, takođe je i novi dom američkog raktetnog štita što je naljutilo Rusiju, a stacioniranje taktičkog američkog nuklearnog oružja nadomak ruske granice verovatno će još više razbesneti Moskvu.

EurActiv.com je poslao upit ministarstvima spoljnih poslova Turske i Rumunije za komentar koja su obećala odgovor, kao i američkom Stejt departmentu koji je posle nekoliko sati saopštio da je pitanje prosledio ministarstvu odbrane.

NATO je poslao EurActivu diplomatski sročen komentar koji u implicira da saveznici moraju da osiguraju da američko nuklearno oružje razmešteno u Evropi ostaje "bezbedno".