• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Četiri decenije od pogibije Jurija Gagarina

Neverica u Gagarinovu smrt izrodila više verzija događaja - od fantastike do realnih pretpostavki.

Pre 40 godina na trenažnom letu poginuo je prvi kosmonaut planete, Jurij Aleksejevič Gagarin. Eksperti se do dan danas spore oko uzroka nesreće, a običan svet je tragičan kraj kosmičke legende preobrazio u mit. Do nesreće je došlo iznad Vladimirske oblasti, u blizini sela Novoselovo. Gagarin je leteo sa instruktorom, herojem Sovjetskog saveza Vladimirom Sereginim.

Da bi se otkrio uzok tragedije bilo je neophodno sakupiti sve podatke i izvesti analizu. Te godine posao nije završen, navodi agencija RIA Novosti. Vladina komisija je posle kraćeg istraživanja zaključila da je MIG -15 UTI, kojim su upravljali Gagarin i Seregin tokom treninga upali u kovitlac, izveli nekoliko okreta pri izlasku iz krutog pikiranja i urezali se u zemlju.

Iznošene su razne verzije - eksplozija letelice u vazduhu, dehermetizacija kabine, nepoznati predmet u motoru.

Kako zaključci komisije za širu publiku nisu bili dovoljno uverljivi, a suočavanje sa smrću kosmičke legende suviše bolno, pojavila su se nagađanja, stvoren mit i nekoliko verzija od fantastičnih do potpuno realnih.

Jedna od najpopularnijih verzija tvrdila je da je uzrok Gagarinove pogibije diverzija. Osnova za to ležala je podatku da je prvi svetski kosmonaut bio opasnost za režim i da ga je trebalo eliminisati. Po priči, diverzija je pripremljena, ali niko nije otkrio njene tragove.

Druga je tvrdila da je Gagarin bio pijan u toku leta pa nije bio u stanju da reaguje kako treba. To je potkrepljivano navodnom analizom krvi posle tragedije.

Postojala je verzija da je Gagarin mnogo putovao po svetu i da su ga vrbovale zapadne specijalne službe. Kako je shvatio da je otkriven digao je ruku na sebe, a ostao ovenčanom oreolom prvog kosmonauta planete.

Oni koji nikako nisu mogli da poveruju u surovu istinu lanisrali su priču da je Gagarin sklonjen negde u nekoj od psihijatrijskih ustanova.

Bilo je verzija da je u zoni Gagarinovog leta bilo i NLO. Posredstvom telepatije koja je stizala iz broda vanzemaljaca, posada je bila paralizovana i avion je pao.

Poznata proročica Vanga govorila je da Gagarin živ i da se krije u SAD.

Istraživanje uzroka smrti - 15 godina kasnije

Sredinom osamdesetih pojavili su se tekstovi koji su se bavili slučajem Gagarin. Među onima koji su pisali o Gagarinu bio i doktor tehničkih nauka lauraet drzavne nagrade SSSR-a, profesor Sergej Belocerkovski, pilot-kosmonaut Aleksej Leonovi i drugi. Gotovo posle 15 godina Belocerkovski je sproveo istraživanje o uzroku pogibije kosmonauta. U istraživanju su učetvovali mnogi. Korišćena je savremena tehnika, izvođeni su jedinstveni eksperimenti.

Po autoru istraživanja bilo je više uzroka pogibije Gagarina i Seregina. Zaključuje se da pojedinačno uzroci nisu bili opasnost, ali svi zajedno su se pokazali kao smrtonosni. Belocerkovski je isticao da avion nije bio u kvaru, a da je posada bila spremna za let.

Istraga je pokazala da nije bilo sudaranja letelice s balonom, jatom ptica i drugim što je do tada navođeno. Po njegovom mišljenju, osnovni razlog nesreće je bila blizina s drugom letelicom. Posle upada u kovitlac drugog aviona letelica nije uspela da se izvuče.

Na konferenciji za novinare u Domu novinara u Moskvi 24. marta 2003. godine kosmonaut Aleksej Leonov je izjavio da je za nesreću kriv pilot drugog aviona "Su-11" koji je narušio letački zadatak.

Međutim, definitvno niko nije zadovljan objašnjenima uzroka nesreće. Svi se slažu u jednom - smrt prvog kosmonauta sveta bila je velika nesreća za sve. Verzija je mnogo no zaključak je jedan - svet se nije mirio s takvim gubitkom zbog čega su tom slavnom kosmonautu posle smrti ukazane mnogobrojne počasti.

U njegovu čast grad Gžatsk u Somljenskoj obalsti dobio je ime Gagarin, vojna akademija u Moninu nosi njegovo ime, kao i stipendijski Fond avijacije. Međunarodna federacija avijacije nagrađuje najbolje medaljom Gagarina. Njegovo ime nosi Ruski državni naučno-istraživački centar za pripreme za let kosmonauta, kao i ulice mnogih gradova sveta.

U Moskvi, Gagarinu, Zvezdanom gradu i Sofiji podignuti su mu spomenici. Gagarinovo ime nosi krater na Mesecu i jedna mala planeta.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image