Kameron je otišao s čela vlade posle referendumske odluke 23. juna da Velika Britanija izađe iz Evropske unije, pošto je on inicirao i sproveo referendum u kome je vodio kampanju za ostanak.

On je tada najavio da će ostati u poslanik, mada se odrekao bilo kakve liderske uloge u Konzervativnoj partiji.

Kameron je u svojoj izbornoj jedinici u Vitniju rekao da da bi mu bilo teško da ostane u poslaničkoj klupi, a da ne bude "velika smetnja" u radu nove vlade, preneo je BBC.

On je dodao da je premijerka Tereza Mej iskazala veliko razumevanje kada joj je rekao da se povlači iz parlamenta.

Kameron je negirao da je njegovo povlačenje iz parlamenta povezano s najavljnim promenama u obrazovanju kojima se protivio kao premijer.

Kameron je rekao da još ništa nije odlučio šta će raditi sledeće, ali je dodao da želi da doprinosi javnom životu.

Tereza Mej je rekla da je ponosna što je bila u Kameronovoj vladi koja je ostvarila "velike stvari" ne samo u ekonomiji već i u "ozbiljnim društvenim reformama".

Konzervativni poslanici su u reakciji naveli da je on bio "izvanredan" premijer i da će njegov odlazak biti "veliki gubitak" za parlament.

S druge strane, laburisti nisu pokazali preterane simpatije za Kamerona. Poslanica Anđela Igl rekla je da je Kameron "celu zemlju doveo u opasnost kako bi rešio debatu u svojoj partiji" organizovanjem referenduma.

"On je sada otišao ostavljajući drugima da raščiste haos", rekla je Iglova.