Šojgu je rekao da će se "Admiral Kuznjecov" pridružiti drugim ruskim brodovima raspoređenim blizu sirijske obale. On nije rekao kada će brod biti poslat, ali ruski mediji prenose da je misija planirana za jesen.

"Ruske snage u istočnom Sredozemlju sada imaju šest ratnih brodova i tri ili četiri logistička, iz svih flota. Da bi se ojačao borbeni kapacitet te grupe, planiramo da pošaljemo brod 'Admiral Kunznjecov'", rekao je Šojgu na sastanku u Ministarstvu odbrane, prenela je agencija TASS.

Šojgu je podsetio da je ruska Ratna mornarica stalno u istočnom Sredozemlju od 2013. godine.

Brod "Admiral Kuznjecov", sagrađen je pre 26 godina, u vreme Sovjetskog Saveza, jedini je nosač aviona u ruskoj Ratnoj mornarici i nedavno je obnovljen, a nosi novije lovačke avione.

Angažovanje nosača aviona poslužiće, poput lansiranja krstarećih raketa sa Kaspijskog mora na Siriji, i kao reklama za ruski izvoz oružja, jednu od retkih svetlih tačaka u ruskoj ekonomiji, ocenjuje "Biznis insajder".

"Admiral Kuznjecov" je, međutim, imao seriju mehaničkih kvarova i često su mu potrebni tegljači.

Ruski brod nosi 15 aviona Su-33 i MiG-29 i nekoliko helikoptera, što ukupno nije ni polovina kapaciteta američkih nosača aviona klase "Nimic", koji nose više od 60 letelica.

"Admiral Kuznjecov" nema ni katapult za lansiranje aviona, nego pistu koja podseća na skakaonicu za skijaške skokove.

Poletanje sa takve piste ograničava nosivost aviona i količinu goriva, a time i domet delovanja.

Ruski državni mediji javljaju da će na brodu biti najsavremeniji vojni avioni, koji će nositi pametne bombe.

Vojni izvori tvrde da navođene bombe X-38 ojačati rusku avijaciju i da se njihova preciznost meri metrima, što nije idealno, ali je ipak napredak.

Angažovanje "Kuznjecova" poslužiće kao prodajni salon ruskog naoružanja.

Kina i Indija koriste starije sovjetske tipove nosača aviona, kao i ruske avione.

Ako se dobro pokažu u Siriji, to bi moglo da poboljša ruski izvoz oružja.

"MiG-29 koji se koristi na nosaču aviona je potpuno drugačiji avion od aviona istog tipa koji poleće sa zemlje", navode ruski mediji.

To se odnosi na stelt tehnologiju, novi sistem punjenja goriva u vazduhu, sklapanje krila i mehanizme koji omogućavaju letelici poletanje sa kratkih pisti i sletanje pri malim brzinama.