Putovanje venecijanskog trgovca Marka Pola u 13. veku u Kinu do sada je bio prvi, dobro dokumentovani, susret Evrope i Kine.

Međuutim, najnovija istraživanja kineskih arheologa na tragu su pobijanja ovog, vekovima uvreženog, mišljenja.

Naime, istraživanja arheologa, koja tek treba da budu čvršće dokazana, pokazuju da su Kina i Evrope bili u kontaktu više od 1500 godina pre nego što je Marko Polo stigao prvi put u Kinu!

Prema nalazima arheologa, kineski istoričari su zabeležili ranije posete ljudi, za koje se smatra da su bili izaslanici Rimskog carstva, i to u 2. i 3. veku.

BBC prenosi reči Li Žužen, kinenskog arheologa, koja je rekla da su našli dokaze o kontaktu Kine i Zapada iz vremena prvog kineskog cara, dakle i pre otvaranja Puta svile.

Ćin Ši Huang je živeo između 259. i 210. godine pre nove ere i postao je prvi car ujedinjene Kine. U blizini njegovog groba 1974. godine, pronađeno je 8.000 statua ratnika od pečene gline, što je danas jedno od najposećenijih turističkih mesta.

Ali, ono što je zanimljiv i zbunujući podatak jeste da pre izgradnje grobnice za tog kineskog cara, u Kini nije postojala tradicija izrade figura u ljudskoj veličini. Zato LI Žužen smatra da je vojska od terakote bila inspirisana umetnošću starih Grka, što će reći da su u Kini mnogo pre Marka Pola videli takve stvari.

Još jedno istraživanje, na drugoj arheološkoj lokaciji u Kini, moglo bi da da vrlo zanimljive podatke. U zapadnoj kineskoj provinciji Šinđang, pronađen je DNK specifičan za Evropljane iz vremena pre prvog kineskog cara!