Iako "marginalan", uticaj belih rasista na nemačke kranje desne grupe ne bi trebalo umanjivati, rekao je član parlamenta.

Članovi KKK tokom svojih rituala pale krstove, vijore zastavama sa kukastim krstom i pevaju "protivustavne pesme", navela je nemačka vlada, piše "Zidojče cajtung", a prenosi ruski državni medij "RT".

Četiri tajne ćelije imaju "veoma mali broj članova" i marginalne su na nemačkoj ekstermno desnoj sceni, navela je vlada u odgovoru na pitanje Leve stranke.

Poslanica te stranke Martina Rener, međutim, kaže da uticaj KKK na nemačku krajnju desnicu ne bi trebalo potceniti.

"Mali broj članova ne može da umanji pretnju koju predstavljaju takve organizacije", rekla je Martina Rener.

Kju Kluks Klan je aktivan u Nemačkoj od početka 1920-tih godina, a njegovi lideri su u prošlosti posetili Nemačku nekoliko puta kako bi učestvovali u ritualima paljenja krstova u ruralnim područjima.

Najmanje dva nemačka policajca prijavljena su za učestvovanje u jednoj od ćelija KKK nazvanoj Evropski beli vitezovi Kju Kluks Klana, piše "Zidojčke cajtung".

Njihovo članstvo u KKK isplivalo je na površinu pre više od 10 godina, kada je otkrivena moguća veza između njih i takozvanog Nacionalsocijalističkog podzemlja (NSU), posebne neonacističke terorističke grupe, odgovorne za ubistvo policajke i ubistva nekoliko nemačkih biznismena turskog porekla.

Čak je i Beate Čepe, prvooptužena na suđenju NSU, navodno učestvovala u najmanje dva događaja u organizaciji KKK.

U Nemačkoj je od 2001. godine 68 krivičnih dela dovedeno u vezu sa KKK.
Vest o tajnim ćelijama KKK stigla je usred dramatičnog rasta nasilničkog divljanja ekstremne desnice širom Nemačke, koja je 2015. godine primila više od milion izbeglica.
Nemačka unutrašnja obaveštajna agencija BfV saopštila je da je broj napada na imigrante koje je orkestrirala ekstremna desnica skočio na 1.408 u 2015. godini sa 990 u 2014. godini.
Tokom 2015. godine zabeleženo je i 75 podmetanja požara u izbegličkim centrima, dok je 2014. godine bilo tek pet takvih napada.
Porast broja zločina iz mržnje povezan je saodbijanjem nemačkih službi i policije da se uhvate u koštac sa tim problemom, navodi se u poslednjem izveštaju organizacije Amnesti internešenel, koja je upozorila na rastući "institucionalni rasizam".
U tom izveštaju se ističe da u Nemačkoj raste broj zločina iz mržnje, dok policija nije uspela, ili nije voljna da ih rešava sistematski i na vreme.
Nemački ministar pravde Hajko Mas je rekao da će veoma ozbiljno razmotriti izveštaj.
Jedno je jasno - država vladavine prava nikada ne sme prihvatiti rasistički motivisano nasilje. Moramo da učinimo sve što možemo da brzo uhvatimo počinioce i strogo ih kaznimo", naveo je Mas u pisanoj izjavi, javio je Rojters.