U studiji koja je predstavljena na skupu Američkog društva za humanu genetiku u Kanadi, navedeno je da je reč o vrsti humanoida koja ne pripada neandertalcu ili denisovskom čoveku.

Reč je o izumrlom dalekom "rođaku" neandertalca, koji je poznat samo po DNK uzorku uzetom sa kostiju prsta i zuba, koji su otkriveni u sibirskoj pećini.

Ranija studija, objavljena u časopisu "Nauka", pružila je dokaze da su praistorijski ljudski preci imali seksualne odnose sa neandertalcima i denisovskim ljudima pre nekoliko stotina hiljada godina.

Otkriveno je da geni denisovskog čoveka i neandertalca, koji su se ukrštali sa tim ljudskim precima, postoje kod današnjih Azijata, Evropljana i Melanezijanaca.

Istraživanje sugeriše da je to ukrštanje verovatno odgovorno za neke karakteristike današnjih ljudi - boju kože, rad metabolizma, rizik od zavisnost od pušenja i depresiju, dok je za alergije odgovorna DNK neandertalca, koja je prisutna u ljudima.

Naučnici su otkrili da se DNK modernih stanovnika u regionu južnog Tihog okeana sastoji od 2,74 odsto DNK neandertalca.

Procenjuje se da DNK denisovskog čoveka kod naseljenika iznosi oko 1,11 odsto, što je manje u poređenju sa procenama drugih naučnika koji smatraju da oni u sebi nose između tri i šest odsto te DNK.

Neandertalac i denisovski čovek su vrste koje su migrirale iz Afrike pre 300 hiljada godina i naselile Evropu i neke delove zapadne Azije.