• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Kako je Pentagon "frizirao" vesti

Lažne vesti najčešće objavljivala televizija Foks, kao i CNN, NBC, CBS, ali i strani listovi, poput londonskog "Tajmsa".

Sumnja da vlada SAD godinama obmanjuje domaću i stranu javnost lažnim informacijama o ratovima u Iraku i Avganistanu i situaciji u zatvoru Gvantanamo snažno je podgrejana tvrdnjom "Njujork tajmsa" da je veći broj vojnih analitičara dugo "krojio" storije o tim osetljivim temama po nalogu Pentagona i Bele kuće.

Ugledni list tvrdi da je do takvih saznanja došao uvidom u oko 8.000 strana elektronskih poruka, transkripata i snimaka sa brifinga, od kojih su neki napravljeni prilikom zajedničkih putovanja u Irak državnih funkcionera i komentatora, koji su svoje viđenje iznosili u listovima i na radio i televizijskim stanicama.

"Zavedeni" analitičari su bivši vojni eksperti koju su, nastupajući u medijima pod autoritetom svog imena i prošlosti, u stvari bili prenosioci onoga što je vlast u Vašingtonu želela da narod čuje kao istinu o ratnim sukobima, terorizmu, zatvorenicima u Gvantanamu...

Da je njihova veza s Belom kućom i Ministarstvom odbrane bila direktna i vrlo tesna, to potvrđuje podatak da su u Gvantanamo putovali avionom potpredsednika SAD Dika Čejnija. Bilo je to u vreme kada je u svetu, posle upozorenja Amnesti internešenela da je Gvantanamo "novi Gulag", počeo da raste pritisak na SAD da zatvore taj zloglasni kazamat.

"Njujork tajms" je naveo da je lažne vesti, koje su bile po volji vlasti, najčešće objavljivala televizija Foks, ali nisu zaostajale ni velike mreže poput CNN, NBC i CBS. Frizirane informacije su ulazile i u američke, ali i strane listove, poput londonskog "Tajmsa".

U Pentagonu ističu da su imali direktnu saradnju s analitičarima koje "Njujork tajms" sada apostrofira kao autore kvazi-informacija, ali negiraju da je to činjeno s nečasnim namerama.

Portparol Pentagona Brajan Vitmen je "pomalo neverovatnim" nazvao tvrdnje u kojima se navodi da su se bivši oficiri, a potom medijski analitičari, preobratili u "marionete Stejt departmenta".

Međutim, Kenet Alard, bivši vojni analitičar televizije NBC, priznao je da su se informacije, koje su dobijali na privatnim brifinzima o ratu u Iraku, znatno razlikovale od onih koje su kasnije saopštavane u istragama i dokumentima. "Te informacije su se razlikovale k'o dan i noć. Jednostavno, vukli su nas za nos", priznao je Alard.

Prema pisanju "Njujork tajmsa", još nije sasvim jasno kako je došlo do medijskog angažovanja vojnih komentatora obmanjivača, koji su u "posao" krenuli 2005. godine, kada je postalo jasno da od brzog završetka ratova neće biti ništa.

Prema nezvaničnim informacijama, grupa penzionisanih visokih oficira je sama došla na ideju da svojim prilozima smanji pritisak na Bušovu administraciju, kako bi joj olakšali rešavanje problema u Iraku i Avganistanu.

(Tanjug)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image