Generalna skupština je juče sa 70 glasova za, 26 protiv i 77 uzdržanih usvojila rezoluciju "Situacija s ljudskim pravima u Autonomnoj Republici Krim i gradu Sevastopolju (Ukrajina)".

U rezoluciji se pozivaju "ruske okupacione vlasti" da okončaju "sva zlostavljanja stanovnika Krima", posebno "diskriminatorne mere i praksu, arbitrarna pritvaranja, mučenja i drugo surovo, nehumano i degradirajuće ponašanje".

Rusija je lobirala protiv rezolucije nazivajući je "politički motivisanom" i "jednostranom", navodi Radio slobodna Evropa.

U rezoluciji se navodi da je odgovornost članica UN da "poštuju međunarodno pravo, uključujući načelo da će se sve države uzdržati od pretnje ili upotrebe sile protiv teritorijalnog integriteta ili političke nezavisnosti svake države".

U tekstu se poziva na prethodnu rezoluciju UN o teritorijalnom integritetu Ukrajine i osuđuje "privremena okupacija dela teritorije Ukrajine - Autonomne Republike Krim i grada Sevastoplja" koju je izvela Rusija.

Ruski Sputnjik i ukrajinski mediji navode da je Srbija zajedno Angolom, Belorusijom, Venecuelom, Iranom, Kazahstanom, Kinom, Kubom, Severnom Korejom, Rusijom i Sirijom glasala protiv rezolucije.

SAD proširile sankcije Rusiji zbog Krima

Američka vlada saopštila je danas da je proširila ekonomske sankcije Rusiji, s dodatnih osam entiteta i sedam pojedinaca povezanih s pripajanjem ukrajinskog poluostrva Krim.

Ministarstvo finansija SAD saopštilo je da je to deo cilja vlade u Vašingtonu da "vrši pritisak na Rusiju održavanjem troškova okupacije" Krima.

U saopštenju se navodi šest osoba kojima je pripisano da su davale podršku Banci Rusija, koja je 2014. godina određena za pružanje materijalne pomoći višim ruskim zvaničnicima. Sedma osoba je optužena da je imala veze s kompanijom koja je gradila vojnu bazu blizu granice Ukrajine i Rusije.

Među entitetima koji su uključeni u sankcije su Institut Stroiproekt, ruska kompanija za izgradnju puteva, Krimske železnice i Krimske luke.