• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Satelit Giove B lansiran u orbitu

Eksperimentalni satelit GIOVE B, deo projekta globalnog sistema navigacije Evropske unije, lansiran je u nedelju u orbitu sa ruske rakete, javile su ruske i evropske svemirske agencije.

Eksperimentalni satelit GIOVE B, deo projekta globalnog sistema navigacije Evropske unije, lansiran je u nedelju u orbitu sa ruske rakete, javile su ruske i evropske svemirske agencije.

"Taj satelit lansiran je sa Sojuzove FG rakete sa kosmodroma Bajkonur u Kazahstanu, a u orbitu je ušao u dva časa ujutru po srednjeevropskom vremenu kako je i planirano", saopšteno je iz ruske svemirske agencije "Roskosmos".

Iz sedišta EU je saopšteno da je "današnje lansiranje satelita ključan korak ka globalnom satelitskom navigacionom sistemu Galileo".

"Lansiranje Giove-B je najbolji mogući dokaz da je Galileo na dobrom putu i da je simbol dostignuća nove evropske tehnologije", izjavio je zamenik predsednika Evropske komisije u pitanjima transporta Žak Baro.

Taj satelit je drugi po redu koji je lansiran u okviru programa globalnog navigacionog sistema - Galileo. Njegova uloga je testiranje tehnologija koje će se koristiti u tom sistemu, uključujući i atomski sat koji će prema oceni EU biti najtačniji u svemiru.

Program Galileo uključuje 30 satelita, a sledeći će biti lansiran 2010. godine s ciljem da obezbedi sigurnost rada tog sistema.

Galileo je globalni sistem pozicioniranja koji je razvila Evropska svemirska agencija (ESA- European Space Agency) i još je u fazi testiranja.

Do sada je lansiran samo jedan satelit u orbitu decembra 2005. godine.

Sateliti tog navigacionog sistema koji su raspoređeni u orbiti Zemlje na visini od 23.222 kilometara, salju radio-siganle na površinu zemlje, a Galileovi projemnici na osnovu tih radio signala mogu da odrede svoju tačnu poziciju - nadmorsku visinu, geografsku širinu i geografsku dužinu, na bilo kom mestu na planeti u svim vremenskim uslovima.

Galileo se nalazi pod civilnom kontrolom za razliku od konkurentnih navigacionih sistema - američkog GPS-a i ruskog GLONAŠ-a koji su pod nadležnošću ministarstava odbrane.

Jedna od novih funkcija sistema Galileo jeste i mogućnost da prima signale prijemnika sa zemlje, što olakšava pozivanje službi pomoći i spasavanja.

Globalni navigacioni sistemi imaju veliku primenu kao servisi u mnogim oblastima, prvenstveno u navigaciji na moru, zemlji i u vazduhu.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image