O predaji vlasti  je saopštio danas jedan državni zvaničnik Senegala, zemlje čije su trupe ušle u Gambiju da bi "osigurale prenos demokratske vlasti".

Usaglašavaju se konačni detalji dogovora, rekao je taj zvaničnik.

Džame je posle izbora u decembru prihvatio poraz i rekao da će predati vlast, ali je zatim promenio mišljenje, kada su juče u zemlju ušle trupe Senegala, koje podržavaju afričke zemlje i UN - što je najava nove ere u afričkoj političkoj istoriji.

Uz to, danas je i komandant vojnih snaga Gambije, Usama Badži, iskazao privrženost novom predsedniku zemlje, Adami Barouu, i rekao da se neće boriti da bi predsednik koji je izgubio na izborima ostao na vlasti.

Adama Barou, koji je izabran za predsednika prošlog meseca, položio je zakletvu juče u gambijskoj ambasadi u susednom Senegalu iz bezbednosnih razloga, pošto Džame odbija da ode sa vlasti.

Savet bezbednosti UN jednoglasno je glasao da odobri regionalnu vojnu intervenciju, ako Džame ne prihvati da mirno ode s vlasti.

Predsednici Gvineje i Mauritanije stigle su u glavni grad Gambije Bandžul da ubede Džamea da preda vlast, dok su regionalne zapadnoafričke snage čekale pred prestonicom.

Vojske pet od ukupno 15 zemalja članica Ekovasa ušle su juče u Gambiju u okviru operacije "Povratak demokratije" da bi prinudile Džamea na povlačenje. U zemlju su ušle trupe Senegala, Gane, Nigerije, Togoa i Malija posle inauguracije Baroua i glasanja u UN.

Džame, koji Gambijom vlada od državnog udara 1994. godine i svrgavanja tadašnjeg predsednika Davde Džavare, tvrdi da su rezultati izbora neregularni.