• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Prvi maj u svetu: Suzavac i vodeni topovi

Međunarodni praznik rada - 1.maj - obeležen je u svetu protestima radnika koji zahtevaju bolje uslove života i rada, a policija je u nekim zemljama reagovala bacanjem suzavca na radnike. Turska policija je na demonstrante bacila suzavac i ispalila vodene topove.

Međunarodni praznik rada - 1.maj - obeležen je u svetu protestima radnika koji zahtevaju bolje uslove života i rada, a policija je u nekim zemljama reagovala bacanjem suzavca na radnike.

Prvi protesti desili su se u Istanbulu u Turskoj, gde su radnici izašli na ulice, uprkos zabrani vlade.

Turska policija je na demonstrante bacila suzavac i ispalila vodene topove, kako bi sprečila hiljade radnika turskih sindikata da stignu do trga Taksim, gde su ranije najavili centralnu proslavu, u znak sećanja na nemire koji su na istom mestu izbili pre nekoliko decenija.

Policija, koja je nosila gas maske, upala je u masu koja se okupila ispred kancelarije radničkog sindikata. Radnici bežeci pred policijom utrčali su u prostoprije sindikata,a turska televizija CNN prikazala je da ih napolju čekaju odredi policije.

Vlada je zabranila proslavu praznika rada na trgu Taksim, navodeći kao razlog bezbednost i zamolila je radničke sindikate da se okupe na nekom drugom mestu.

Zvaničnici su postavili barikade oko trga, na kome je prvomajska proslava zabranjena od 1977. godine, kada je neimenovano lice otvorilo vatru na demonstrante, i prilikom toga ubilo 37 ljudi.

"Verujemo da se iza zahteva (sindikata) kriju loše namere. Oni nameravaju da naruše javni red i mir", rekao je povodom želje sindikata da Prvi maj obeleže na trgu Taksim premijer Turske Redžep Tajip Erdogan.

Turska je prestala da proslavlja Praznik rada posle vojnog udara 1980.
godine, čije vođe su gledale na proslave kao na mogućnost za levičarske aktivnosti.

U Grčkoj je praznik obeležen protestima, najviše u Atini, gde su tri vodeća grčka sindikata najavila demonstracije. U centru, gde se sindikalci okupljaju, postavljene su barikade.

Nastavljen je i protest protiv privatizacije i reforme penzionog sistema, koji je predložila konzevrativna vlada, a protiv njega se najviše bune unije grčkih prevoznika.

Međunarodni radnički praznik u Grčkoj je obeležen štrajkovima,iako je danas neradni dan. Međugradski železnički saobraćaj sveden je na minimum, i saobraća samo osam vozova, dok su svi međunarodni vozovi obustavljeni. Ista situacija je i sa avionskim prevozom - jedino domaća aviokompanija "Olimpik" obezbeđuje neophodne letove.

I u Moskvi je Međunarodni praznik rada obeležen masovnim protestima sindikalnih i političkih organizacija.

Među partijama koje su najavile okupljanja su i "Pravedna Rusija" Sergeja Mironova, kao i aktivisti partije "Jabuka".

Centar Moskve obezbeđuje oko 6.000 policajaca, dok saobraćaj u užem gradskom jezgru je ograničen.

Većina azijskih berzi je zatvorena zbog proslavljanja Međunarodnog praznika rada. Slave takođe berze iz Kine, Hongkonga, Malezije, Pakistana, Filipina, Singapura, Južne Koreje, Tajlanda, Tajvana i Vijetnama.

Indija slavi Maharaštru, Indonezija Dan uspinjanja, dok berze u Australiji, na Novom Zelandu i u Japanu radno proslavljaju današnji praznik.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image