• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Austrija preuzela predsedavanje Unijom

Austrija je 1. januara preuzela od Velike Britanije predsedavanje Evropskom unijom (EU) u narednih šest meseci.

Austrija je 1. januara preuzela od Velike Britanije predsedavanje Evropskom unijom (EU) u narednih šest meseci.

Austrijski kancelar Volfgang Šisel, šefica austrijske diplomatije Ursula Plasnik i drugi članovi austrijske vlade u prvoj polovini 2006. predvodiće evropsku dvadesetpetoricu, jer će oni zastupati EU u inostranstvu i ujedno se brinuti za dogovore unutar Unije.

Austrijski ministri i službenici vlade predvodiće oko 2.000 sednica EU u Briselu i Austriji.

Dva najteža zadatka čekaju zvaničan Beč na početku i kraju predsedavanja.

U januaru bi trebalo da počnu pregovori sa Evropskim parlamentom o finansijskom okviru koji su šefovi država i vlada zemalja članica usvojili za period od 2007. do 2013. Gotovo sve parlamentarne frakcije su kritikovale ovaj dogovor o budžetu koji iznosi 862 milijardi evra, jer je za 112 milijardi ispod njihovih očekivanja.

Evropski parlament mora prihvatiti ovaj finansijski okvir, i pokušaće u pregovorima da nametne povećanje, ili makar fleksibilniju raspodelu sredstava.

Na kraju predsedavanja na samitu u Briselu u junu Austrija će biti suočena sa pitanjem Ustava EU.

Kako najavljuje Beč, jedan od prioriteta biće podsticanje diskusije o Ustavu EU.

Tokom austrijskog predsedavanja Evropska komisija podneće izveštaj o prijemu u članstvo Unije Bugarske i Rumunije, nakon čega treba doneti odluku da li će proširenje biti sprovedeno, kako je planirano, 2007. godine ili će biti odloženo za 2008.

Kako je najavljeno, na spoljno-političkom planu, glavni prioritet Austrije biće zapadni Balkan, i njegovo dalje približavanje EU.

Austrijsko predsedavanje održava se u vreme kada treba da počnu pregovori o budućem statusu Kosova, kao i da se održi referendum o nezavisnosti Crne Gore.

Zvaničan Beč, a tako i EU, kada je reč o Kosovu, nema veliki uticaj na pregovore o budućem statusu, s obzirom da su oni u nadležnosti UN.

Medjutim, pošto dva člana medjunarodnog pregovaračkog tima dolaze iz Austrije - Alber Roan i Štefan Lene - ova zemlja ipak ima uticaja, kao i zbog činjenice da će razgovori biti održani u Beču.

Austrija će po tom pitanju morati unutar EU da postigne dogovor o ulozi Unije nakon postizanja dogovora, jer ona treba da preuzme dalju odgovornost za Kosovo.

Po pitanju Crne Gore Austrija, kako je najavljeno, iako smatra da je državna zajednica najbolji okvir za brzo približavanje EU, uložiće svoje napore pre svega u to da sve strane prihvate ishod referenduma, kako bi se izbegao mogući konflikt.

U austrijskom programu predsedavanja EU navodi se da će EU nastaviti da pomno prate politički razvoj u zemljama zapadnog Balkana kako bi se obezbedila dalja stabilizacija regiona i puna saradnja sa Haškim sudom

Pažnja EU biće usredsređena na sprovođenje postojećih i pripremu novih sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju sa državama regiona, ističe se u programu.

U Austriji će tokom idućih šest meseci biti održano 12 neformalnih sastanaka ministara EU, čiji će vrhunac biti Latino-američki samit u maju i samit sa predsednikom SAD Džordžom Bušom u junu.

Već prvog dana preuzimanja predsedavanja novi predsedavajući kancelar Šisel dobiće prve goste - nemačku kancelarku Angelu Merkel i slovenačkog premijera Janeza Janšu, koji će doputovati u Beč da bi prisustvovali novogodišnjem koncertu, što će biti iskorišćeno i za razgovore o EU.

(Beta)

Komentari 3

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

Није важно

Они ако развију атомску бомбу америке бити неће, они то раде само да би смирили њих... Мене не занимају ни једни ни други, важно да се они не замјере Православној браћи или нама а американци ако зарате с њима нек им је Бог на помоћи јер ће им требати кад ови развију још мало своје нуклеарно наоружање... Американцима препоручујем да док још могу скроз на неки начин(макар и ратом) што прије спријече јер кад се развију ко ће им знати можда крену и у вјерски рат, ништа се њима не може вјеровати

Zoran Vasiljevic

Licemerje zapada na delu. Oni poseduju i nuklearno i hemijsko i biolosko naoruzanje i prete svakome i pokusavaju da kontrolisu ostatak sveta, a istovremeno zele svojim neistomisljenicima da uskrate pravo da imaju isto naoruzanje koje zapad i njihovi prijatelji vec poseduju. Njihovi "prijatelji" po svetu poput Izraela i Pakistana i mozda Turske mogu ali jedan Iran ili Severna Koreja ne mogu. Mozda zvuci na prvi pogled cudno, ali da, Iran treba da ima isto pravo kao i USA ili Velika Britanija ili Francuska ili Pakistan. Zapad nema pravo nikome da deli lekcije, jer su krvavi njihovi tragovi po celom svetu. Samo zele da ocuvaju kontrolu nad ostatkom sveta. Ako treba zabraniti nuklearno naoruzanje Iranu pod pretnjom sankcija, isto tako pod pretnjom sankcija treba zabraniti nuklearno naoruzanje, naprimer, SAD-u ili Vel.Britaniji.

:D

Iznogud

special image