• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Najmanje troje mrtvih u sukobima u Bejrutu

Najmanje tri osobe su ubijene a više ih je ranjeno u naoružanim sukobima koji su izbili u četvrtak u Bejrutu, naveli su bolnički izvori.

Najmanje tri osobe su ubijene a više ih je ranjeno u naoružanim sukobima koji su izbili u četvrtak u Bejrutu, naveli su bolnički izvori.

Prema tim izvorima dve žrtve prenete su u bolnicu Otel dje u Bejrutu, a jedna koja je ubijena mecima u glavu je preneta u američku bolnicu u tom gradu. Pet lakše ranjenih ljudi preneto je u treću bolnicu, prenosi AFP.

Sukobi su izbili još u sredu u Bejrutu i nastavili su se u četvrtak ujutro u gradu Beka na istoku i u Tripoliju na severu zemlje.

Oružane borbe u centru Bejruta sa automatskim oružjem i zoljama počele su u četvrtak uveče u više kvartova u kojima živi sunitisko i šitsko stanovništvo na zapadu grada, i to između pristalica antisirijske većine i opozicije. Eksplozije su se mogle čuti u Bejrutu početkom večeri.

Do nasilne reakcije je došlo ubrzo posle govora vođe Hezbolaha Hasana Nasrale, u kome je žestoko kritikovao nedavne odluke vlade, u odnosu na šiite. Hezbolah podržava Iran, a vlada ima podršku SAD.

Vlada je u utorak odlučila da sprovede istragu o telekomunikacijskoj mreži koju je instalirao Hezbolah širom zemlje i da otpusti šefa bezbednosti Bejrutskog aerodroma za koga se smatra da je blizak šiitskom pokretu.

Šiiti, koji su za opoziciju, potvrdili su da je ta mreža deo "otpora Izraelu" i potrebna je iz bezbednosnih razloga.

Nasrala (na fotografiji) je rekao da je njegov pokret spreman da se brani oružjem posle vladinih odluka.

Vođa antisirijske parlamentarne većine u Libanu, sunitski političar Saad Hariri pozvao je vođu Hezbolaha da zaustavi "opsadu" Bejruta, u kojoj je aerodrom zatvoren i više puteva totalno blokirano.

Hariri je pokušao da stupi u kontakt sa jednim od stubova opozicije, predsednikom parlamenta Nabihom Berijem, ali za sada nije zabeležen nikakav napredak.

Liban se nalazi u najvećoj političkoj krizi od kraja građanskog rata 1990. godine i bez šefa države je još od 24. novembra 2007. pošto dve partije ne mogu da se slože o podeli vlasti.

Savet bezbednosti UN pozvao je sukobljene strane u Libanu na smirivanje sitacije i uzdržanost, apelujući istovremeno na nastavak političkog dijaloga.

Izaslanik UN za Liban, norveški diplomata Terje Red-Larsen informisao je članove Saveta o krizi u Libanu. Nakon toga Savet bezbednosti je usvojio neobavezujuće saopštenje, koje nema istu snagu kao i rezolucije koje to telo obično usvaja.

Predsedavajući Saveta bezbednosti, britanski ambasador Džon Sojers, izjavio je da je svih 15 članova tog tela "veoma zabrinuto" poslednjim dešavanjima u Libanu.

"Oni su apelovali na sve strane da se uzdrže i pozvali na trenutno otvaranje svih puteva", rekao je Sojers u ime svih članica Saveta bezbednosti i pozvao na miran dijalog svih strana u Libanu.

On je dodao da relevantni političari u Libanu moraju da se zajednički dogovore o novom predsedniku, u skladu s planom Arpske lige koji predviđa da se general Majkl Sulejman hitno postavi za predsednika.

(Beta)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image