• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Generali Mjanmara koče pomoć

Vojne vlasti u Mjanmaru poručile da nisu spremne da prihvate strane stručnjake za potragu i pomoć žrtvama ciklona "Nargis" koji je odneo blizu 30.000 života, a milion građana ostavio bez domova i uslova za život

Vojne vlasti u Mjanmaru poručile su da nisu spremne da prihvate strane stručnjake za potragu i pomoć žrtvama ciklona "Nargis" koji je odneo blizu 30.000 života, a milion građana ostavio bez domova i uslova za život.

Ministarstvo inostranih poslova Mjanmara, bivše Burme, saopštilo je da je zemlja potpuno spremna da primi inostranu humanitarnu pomoć, ali da insistira na tome da sama kontroliše podelu te pomoći. Francuska je predložila da u ovakvoj situaciji interveniše Savet bezbednosti UN.

Šokantno saopštenje burmanskih vlasti usledilo je posle pritiska UN da se ubrza izdavanje viza stranim stručnjacima i humanitarnim radnicima. Portparol UN Programa za hranu Pol Rizli izjavio je da je odbijanje vojne hunte bez presedana u istoriji humanitarnog rada, preneo je Bi-Bi-Si (BBC).

Zbog te neshvatljive arogancije vladajućih generala, problemi sa zbrinjavanjem i lečenjem ljudi već su dostigli alarmantne razmere, a na dozvole za ulaz čeka nekoliko aviona s lekovima i medicinskom pomoći, među kojima su i dve letelice UN.

Hunta je tokom dana formalno uputila zahvalnost međunarodnoj zajednici koja je priskočila u pomoć Mjanmaru, ali je, istovremeno, ponovila da i dalje nije voljna da prima strano osoblje niti da izdaje ulazne vize. UN je saopštio da je iz ove organizacije zatraženo deset viza, ali da nije dobijena nijedna.

U poslednjem ispadu Mjanmara, u situaciji kada je svaki trenutak važan u pristizanju pomoći, jedan strani avion vraćen je s aerodroma u Jangunu zato što su se u njemu, osim lekova, hrane i druge robe, u njemu nalazili i spasioci i novinari, bez dozvola za ulazak.

Prema dosad poznatim podacima, u udaru ciklona od prošlog vikenda poginulo je blizu 30.000 ljudi, ali se strahuje da bi broj žrtava mogao da poraste na 100.000, jer se više od 60.000 osoba vodi kao nestalo.

Pritisci da se Mjanmar otvori stižu sa svih strana. Prvi su apel u tom smislu uputili Tajlanđani i Kinezi, a za njima i Britanci i Francuzi. Šef francuske diplomatije Bernar Kušner izjavio je da bi huntu u Jangunu trebalo rezolucijom UN "naterati da otvori granice".

Unija Mjanmar ima oko 50 miliona stanovnika, a zbog dugog življenja pod međunarodnim sankcijama (od 1990.) mogućnosti vlasti da pomogne vlastitom narodu su vrlo ograničene. U zemlji koja je jedna od najkorumpiranijih u svetu, mnogi strahuju da se država neće libiti da profitira na narodnoj nesreći ogromnih razmera.

Strah hunte od stranaca je razlog što spasilačke ekipe iz američke organizacije USAID i susednih zemalja gube svaku nadu da će preći granicu Mjanmara i pomoći preživelima, dok ne bude prekasno.

(Tanjug/MONDO)

Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image