Škotska je u septembru 2014. godine organizovala referendum o nezavisnosti, ali je tada većina glasala za ostanak te zemlje u Velikoj Britaniji. Protiv otcepljenja tada je glasalo oko 55% stanovništva Škotske.

Dve i po godine posle toga, ali i godinu dana nakon što je Velika Britanija izglasala izlazak iz Evropske unije (Brexit), premijerka Škotske Nikola Sturdžon najavila je da će ispuniti obećanje dato juna 2016. godine.

A ono glasi: Škotska će ponovo na referendum!

Ona je danas rekla da će tražiti novi referendum o nezavisnosti Škotske krajem 2018. ili početkom 2019. godine (kada bude završen proces izlaska Britanije iz EU).

"Tražiću od škotskog parlamenta naredne nedelje da me ovlasti da počnem razgovore sa vladom Ujedinjenog Kraljevstva u Londonu o novom referendumu o izlasku Škotske iz Velike Britanije", rekla je škotska premijerka.

Prilikom glasanja o ostanku/izlasku Velike Britanije iz EU, Škotska je bila ubedljivo za ostanak u evropskoj zajednici (62% prema 38%), baš kao i Severna Irska, za razliku od Engleske i Velsa.

Retorika između vlasti u Engleskoj (UK) i Škotskoj u poslednje vreme je pooštrena. Britanska premijerka Tereza Mej optužila je svoju koleginicu iz Škotske i njenu Nacionalnu partiju da će "svojom opsesijom o nezavisnoj Škotskoj žrtvovati ne samo Ujedinjeno Kraljevstvo, već i Škotsku".

Podsetila je da je pre nešto više od dve godine jasno potvrđena volja građana Škotske da ostanu u Velikoj Britaniji (55% prema 45%).

Međutim, škotska premijerka smatra da Škotska ima pravo da bora svoju budućnost i da se za to sama pita.

Škotska opet ide na referendum
MONDO/Gif