Sveštenik Emanuel Momo je registrovani nezavisni kopač zlata, a mamutski dijamant pronašao je u rudniku u regionu Kono, bogatom dijamantima, piše ruski državni medij RT.

Njemu će, po zakonu, pripasti 96 odsto novca posle prodaje dijamanta, dok četiri odsto pripada državi.

Dijamant još nije procenjen, ali se njegova vrednost meri milionima.

Američki stručnjak za dijamante Pol Zimniski rekao je agenciji AFP da bi dijamant, kada bude obrađen, mogao da zauzme između 10. mesta i 15. mesta na listi najvećih dijamanata.

Dijamant je predstavljen i predsedniku Sijera Leonea Bai Koromi, pre nego što je stavljen pod ključ u sefu centralne banke, gde će biti do zvanične procene.

Predsednik se zahvalio načelniku okruga Tankoro, u kojem je dragulj pronađen, jer dijamant nije prošvercovan van granica Sijera Leonea.

Koroma je istakao važnost prodaje dijamanata u Sijera Leoneu i poručio javnosti da će proces prodaje biti transparentan i da će dijamant biti prodat onome ko najviše ponudi.

Ministar rudarstva Minkailu Masaraj rekao je AFP-u da će država svoj deo od prodaje dijamanta iskoristiti za finansiranje razvojnih projekata širom države.

Među lokalnim stanovništvom, međutim, ima i onih koji sumnjaju da će osetiti korist od ovog otkrića.

"U ranijim slučajevima ljudi nisu imali koristi i bojim se da ni ovog puta neće biti drugačije", rekao je službenik Dženeba Kalon.

Desetogodišnji građanski rat u Sijela Leoneu je dobrim delom finansirane "krvavim dijamantima". U ratu je ubijeno 120.000 ljudi, a velike negativne posledice rat je ostavio i u ekonomiji i celoj zajednici.

Deseto mesto na listi najvećih dijamanata do sada je pripadalo "Džonkeru", iskopanom u Južnoafričkoj Republici 1934. godine.