Matis, poznat po nadimku Besni Pas, sugerisao je na konferenciji za novinare u Londonu da je Severna Koreja sa svojim programom razvoja nuklearnih projektila izbila na prvo mesto američkih neprijatelja.

Upitan o svom stavu da je Iran najozbilkjnija pretnja, Matis je Iran nazvao "glavnom državom koja sponzoriše terorizam", ali se brzo prebacio na tajanstveni staljinistički režim u Pjongjangu.

"Kada se posmatra šira slika, očigledno, na globalnoj svetskoj dinamičnoj sceni, dobro ste ukazali da mislim na pretnju koju predstavlja Severna Koreja", rekao je Matis. Novinar, međutim, nije u svom pitanju pomenuo Severnu Koreju.

Matis je naveo da su Sjedinjene Države radile sa Ujedinjenim nacijama i svojim saveznicima i parnerima, uključujući i "one koji bismo mogli da pridobijemo u naporima da Severna Koreja bude stavljena pod kontrolu", što je jasna asocijacija na Kinu, koja je pokrovitelj Severne Koreje.

"Sada izgleda da se (Severna Koreja) ponaša veoma bezobzirno i to mora biti zaustavljeno", rekao je Matis.

Severna Koreja će biti pri vrhu liste najvažnijih tema o kojima će sledeće nedelje razgovarati predsednici SAD i Kine Donald Tramp i Si Đinping na Trampovom imanju na Floridi.

Tramp je oštro kritikovao Kinu jer ne čini dovoljno da obuzda Severnu Koreju.

Matis je po izboru za ministra odbrane prvo otputopavo u Aziju, gde je preneo je oštru poruku nove američke administracije Severnoj Koreji, javljaju američki mediji.

Državni sekretar SAD (šef diplomatije) Reks Tilerson takođe je poestio Aziju i preneo ista upozorenja, dok se uskoro očekuje da u Aziju otputuje i potpredsednik SAD Majk Pens.

Severna Koreja je jedan od Trampovih najtežih izazova u oblasti nacionalne bezbednosti. Tokom mandata Baraka Obame, Pjongjang je razvoj nuklearnih projektila unapredio toliko da bi, smatraju eksperti, mogao da napadne SAD, čak i istočnu obalu, i to već za dve do tri godine.

Severna Koreja je pod međunarodnim sankcijama, a Kina je ključ za severnokorejsku politiku, jer predstavlja glavni izvor hrane i goriva za državu kojom čvrstom rukom upravlja Kim Džong Un.

Ekonomsko kažnjavanje nije odvratilo Severnu Koreju od namere da razvija nuklearne projektile, i Pjongjang je u januaru objavio da može da lansira interkontinentalne projektile u svakom trenutku.

Amerika je odgovorila da će oboriti svaki severnokorejski projektil, ali je i istakla da međunarodna diplomatija i ekonomske sankcije nisu dale rezultat, što je smanjilo broj opcija koja su Trampu ostale na raspolaganju da se izbori sa tom rastućom pretnjom.

"Rastuća sposobnost Severne Koreje je jedan od najznačajnijih izazova sa kojim će se suočiti sledeća administracija. Nema jednostavnih rešenja. Moramo da nastavimo da tesno sarađujemo sa međunarodnom zajednicom, uključujući i Kinu, kako bi ubedili Severnu Koreju da promeni kurs", rekao je u januaru bivši predsednik SAD Džozef Bajden, u svom govoru o nuklearnoj politici.

Tramp je posle testiranja severnokorejskog projektila u januaru rekao da je Severna Koreja upravo objavila da je u poslednjoj fazi razvoja nuklearnog oružja koje može da dobaci do SAD.

"To se neće dogoditi", rekao je Tramp.