• Izdanje: Potvrdi
IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

IMATE PRIČU? Javite nam se.

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne sme biti više od 25 MB.

Poruka uspešno poslata

Hvala što ste poslali vest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Mjanmaru desetine miliona dolara u donacijama

Generalni sekretar UN izrazio nadu da se u rešavanju humanitarne krize u Mjanmaru došlo do "prekretnice", a da su medjunarodni donatori obećali više desetina miliona dolara pomoći za 2,4 miliona stanovnika pogodjenih ciklonom. Francuska preusmerava pomoć na Tajland

Generalni sekretar UN Ban Ki Mun u nedelju je izrazio nadu da se u rešavanju humanitarne krize u Mjanmaru došlo do "prekretnice", dok su medjunarodni donatori obećali više desetina miliona dolara pomoći za 2,4 miliona stanovnika pogodjenih ciklonom.

Neki zapadni donatori su, medjutim, upozorili da će njihova finansijska pomoć zavisti od toga koliko će vladajcuha hunta držati do obećanja i dozvoliti stranim humanitarnim radnicima da udju u zemlju i na područje pogodjeno ciklonom.

Jednodnevna konferencija u Jangonu, na kojoj su se okupile 52 zemlje, danas je počela u optimističnom duhu, pošto su mjanmarske vlasti obećale da će dozvoliti stranim humanitarnim radnicima da udju u područje koje je opuštošeno ciklonom pre tri nedelje.

"Nadam se da ovo označava prekretnicu u rešavanju izazova sa kojima se ova zemlja suočava", rekao je Ban Ki Mun na konferenciji, koja je počela minutom ćutanja za poginule u ciklonu.

On je dodao da medjunarodni humanitarni radnici i lekarski timovi iz susednih zemalja moraju imati "nesmetani pristup području koje je najteže pogodjeno katastrofom".

Po završetku donatorske konferencije, generalni sekretar UN je rekao da je uveren da će vladajuća vojna hunta poštovati svoju obavezu da obezbedi pristup pogodjenom području.

"Mislim da vlasti Mjanmara ubrzano napreduju u dobrom pravcu", rekao je Ban Ki Mun novinarima.

Ban Ki Mun je ocenio da će humanitarna operacija trajati najmanje šest meseci.

Mjanmarski premijer, general Tein Sein rekao je da je dobrodošla medjunarodna pomoća koja je bez skrivenih namera, ali da samo civilni brodovi mogu učestvovati u humanitarnoj operaciji.

Tein Sein je rekao da je do sada raspodeljeno 3.200 tona humanitarne pomoći iz inostranstva i predstavio dugu listu najneophodnijih stvari, ukljčujući privremena skloništa, sadnice pirinča, djubrivo, ribarske čamce i nove fabrike soli.

Mjanmarske vlasti su navele da im je potrebno 10,7 milijardi dolara za obnovu zemlje.

Predstavnik SAD, zamenik pomoćnika američkog državnog sekretara Skot Marsijel (Scot Marciel) rekao je da su SAD spremne da izdvoje mnogo više od 20,5 miliona dolara koje su već dale, ali da je uslov tome da se dozvoli stranim humanitarnim radnicima da procene potrebe i uslove na pogodjenom području.

Australija i neke evropske zemlje, uključujući Nemačku, Holandiju, Dansku i Švedsku, takodje su uslovile pomoć omogućavanjem pristupa stranim radnicima.

Kina i još neke azijske zemlje su na konferenciji naglasile da je važno da se pitanje humanitarne pomoći razdvoji od politike.

Evropska unija je danas, pored 72,5 miliona dolara koje je do sada dala, obećala još 26,8 miliona dolara pomoći, dok je Kina najavila da će izdvojiti ukupno 11 miliona dolara.

Australija je obećala 24 miliona američkih dolara, Filipini su udvostručili najavljenu pomoć na 20 miliona dolara, dok je Južna Koreja povisila pomoć na ukupno 2,5 miliona dolara.

Francuska preusmerava pomoć na Tajland

Francuska mornarica odustala je od pokušaja da direktno isporuči humanitarnu pomoć Mjanmaru i umesto toga će preusmeriti pošiljku u susedni Tajland, saopštio je ministar spoljnih poslova Francuske Bernar Kušner.

U saopštenju piše da će Svetski program za hranu preuzeti pomoć i osigurati da ona dodje do žrtava ciklona "Nargis", koji je početkom meseca pogodio deltu reke Iravadi u Mjanmaru.

Pomoć teška 1.000 tona, a koju čine, izmedju ostalog, lekovi, hrana i šatori, nalazi se od 17. maja na brodu francuske mornarice, usidrenom nedaleko od mjanmarske obale i čeka želeno svetlo lokalne hunte da bi mogla da bude isporučena žrtvama nevremena.

Iako su se vodje hunte u petak saglasile da dozvole stranim humanitarnim radnicima da udju u opustošene oblasti, oni nisu dopustili stranim vojnim brodovima da udju u mjanmarske vode, što je razbesnelo Francusku.

"Posebno smo šokirani da mjanmarske vlasti nisu dozvolile da 1.000 tona humanitarne pomoći... bude iskrcano i direktno isporučeno (ugroženima)", dodaje se u saopštenju koje je potpisao Kušner.

"Ova pomoć će obezbediti hranu za 15 dana i pristup pijaćoj vodi za 100.000 ljudi, kao i medicinski materijal i smeštaj za 60.000 žrtava", piše, takodje, u saopštenju.

Mjanmarska hunta nije izdala dozvolu ni brodu mornarice SAD, na kome se nalazi humanitarna pomoć, a koji je takodje usidren nedaleko od obala te zemlje.

U saopštenju francuskog Ministarstva spoljnih poslova zaključuje se da "ništa ne opravdava" činjenicu da je žrtvama strašne prirodne katastrofe onemogućen pristup humanitarnoj pomoći.

U ciklonu "Nargis", koji je 2. maja pogodio deltu reke Iravadi u Mjanmaru, poginulo je ili se vodi kao nestalo 134.000 ljudi, a 2,4 miliona je ostalo bez osnovnih sredstava za život.

(agencije/MONDO)


Komentari 0

Komentar je uspešno poslat.

Vaš komentar je prosleđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspelo.

Nevalidna CAPTCHA

special image