Premijer Džonson: Može GLASANJE, ali O IZBORIMA a NE BREXITU

Britanski premijer Boris Džonson će radije ići na nove izbore negoli da dozvoli Parlamentu da glasa o njegovom planu da se izvede Brexit 31. oktobra i po cenu "tvrdog" razlaza sa EU.

Džonson je tako spreman da raspiše izbore za 14. oktobar ukoliko poslanici blokiraju mogućnost izlaska iz EU bez dogovora, rekao je danas višerangirani izvor iz britanske vlade.

Protivnici spremili zakon

Poslanici koji se suprotstavljaju planovima britanskog premijera o Bregzitu žele da usvoje zakon koji ga primorava da zatraži odlaganje izlaska Britanije iz Evropske unije do 31. januara 2020, navodi se u kopiji zakona koju je na Twitteru objavio jedan od autora zakona. Nacrt zakona bi zahtevao od Džonsona da traži od EU da odloži Brexit ukoliko do 19. oktobra ne uspe da postigne novi izlazni sporazum sa EU ili dobije odobrenje Parlamenta da napustiti evropski blok bez sporazuma o izlasku, preneo je Rojters.

O tome će poslanici odlučivati već sutra. Ukoliko daju podršku Vladi, premijer će i dalje fingirati pokušaj dogovora sa Briselom (pod njegovim, za EU neprihvatljivm, uslovima), a ukoliko ne daju podršku, Džonson će radije tražiti da se raspišu novi izbori nego da poslanici odlože Brexit, zakazan za 31. oktobar.

"Poslanici će se sutra na glasanju suočiti sa jednostavnim izborom. Ukoliko glasaju da Džonsonu daju šansu da pregovara sa EU to bi bila najbolja šansa da Velika Britanija dođe do dogovora o izlasku, ali ako daju glas za odustajanje od pregovora onda će se morati pomiriti sa onim što dolazi", naglasio je izvor.

O zahtevu za održavanje izbora poslanici bi mogli da se izjasne već u sredu, 4. septembra, a za raspuštanje Parlamenta i nove izbore potrebna je odluka dvotrećinske većina. Ukoliko se Parlament složi, izbori bi najverovatnije bili održani 14. oktobra.

Britanski premijer je nešto ranije rekao da ne želi prevremene izbore i pozvao je poslanike da ne glasaju o novom odgađanju Brexita.

Džonson je, posle hitne sednice, rekao da nema okolnosti pod kojima bi prihvatio odlaganje Brexita. On je, u kratkom televizijskom obraćanju, takođe pozvao poslanike da ne potkopavaju britansku pregovaračku poziciju sa Evropskom unijom.

"Ako budu glasali o odlaganju, to bi 'odseklo noge' britanskoj poziciji i bilo kakvi dalji pregovori bili bi onemoguceni. Ja ne želim izbore, vi ne želite izbore. Hajde da se držimo onoga što narod želi", poručio je Džonson, prenosi Rojters.

Britanski premijer je insistirao na tome da se izgledi za novi dogovor sa liderima EU povećavaju jer zvaničnici EU znaju da Britanija ima jasnu viziju o tome šta želi.

U poslednjih nekoliko sedmica šanse za postizanje sporazuma se povećavaju, rekao je Džonson, dodajući da za to vidi tri razloga.

Prvo, kako je naveo, EU vidi da Britanija želi dogovor, drugo jer vide da Britanija ima jasnu viziju naših budućih odnosa sa EU, i treće jer vide da je London odlučan da ojača svoju poziciju time što će biti spreman za izlazak, bez obzira na sve.

Da bi se izbeglo glasanje i odlaganje Brexita Džonson je čak isposlovao kod kraljice Elizabete II da privremeno suspenduje Parlament, u periodu od 9. septembra do 14. oktobra. Tim potezom otežan je manevar poslanicima koji su protiv tvrdog Brexita, jer imaju malo vremena da stvar pravno izvedu.

Za Srbiju je najavljeno da će u utorak (03.09.) ujutro i pre podne na zapadu i severozapadu, posle podne u centralnim, a noću i u sredu (04.09.) ujutro i u ostalim krajevima osveženje s kišom. Dnevna temperatura u padu za 7 do 10 stepeni.
A zbog manevra s "pauzom" za Parlament, koji je u delu javnosti okarakterisan kao državni udar, premijer Džonson će se naći - na sudu. Na suđenjima u Ediburgu, 3. septembra, i u Londonu, 5. septembra, tužbe protiv Borisa Džonsona zbog raspuštanja parlamenta zastupaće Lord Džejms Volf, glavni pravni savetnik Krune za Škotsku.

Lider glavne britanske opozicione Laburističke partije, Džeremi Korbin, rekao je nešto ranije da želi nove izbore i da će njegova stranka sprečiti tvrdi Brexit.