Dan kada su izumrli dinosaurusi: Nova otkrića - OVAKO je to bilo

Asteroid je udario u Zemlju jačinom od 10 milijardi atomskih bombi, izazvao požare, cunami koji je stigao do današnjeg Ilinoisa i podigao oblak sumpora koji je "ugušio" sunce i okovao Zemlju ledom i doveo do nestanka dinosaurusa.

Stručnjaci sa Univerziteta Teksas otkrili su, na osnovu uzoraka pokupljenih ih kratera koji je napravio asteroid u Meksiku, šta se dešavalo onog dana kada su dinosaurusi izumrli, piše Dejli mejl.

Pre 66 miliona godina, asteroid je udario u Zemlju izazvavši pomor dinosaurusa i umalo uništivši svet u požarima, cunamijima i ogromnom oblaku sumpora, pokazalo je ispitivanje uzoraka kamenja pronađenog na dnu podvodnog kratera koji je ostao posle pada asteroida.

Rezultati istraživanja uglja i kamenja bogatog sumporom otkrivenog na morskom dnu Jukatana potvrdili su teorije stručnjaka o tome šta se dešavalo tog dana.

Oko 75 posto svog života na Zemlji je nestalo u užasnom udaru jačine 10 milijardi nuklearnih bombi.

Kako su izumrli dinosaurusi  YouTube/ Science Channel

 Stručnjaci su kopali gotovo kilometar u dubinu zemljine kore kako bi definisali vremenski sled događaja od pre 66 miliona godina.

“Uspeli smo da prikupimo podatke o sledu događaja od samog početka”, rekao je vođa projekta, profesor Šon Gulik.

“Podaci su sačuvani u stenama i pružaju najdetaljniji uvid u posledice katastrofe kojom je okončano Doba dinosaurusa”, dodao je on.

Gulik je zajedno sa profesorkom Džoanom Morgan sa Imperijalnog koledža u Londonu prikupio uzorke zemljine kore sa dubine od 1.300 metara iz polupoplavljenog kratera Čiksulub koji je dug 185 kilometara i dubok 32 kilometra.

Tim je našao uzorke kamena koji je sabijen u zemlju takvom silinom da su mogli da izvuku zaključke šta se dešavalo sa Zemljom iz minuta minut.

Veruje se da je kobni asteroid bio širok petnaestak kilometara i da je udario u Zemlju brzinom od 70.000 kilometara na čas izazvavši paklene požare i 91 metar visok cunami koji je stigao do današnjeg Ilinoisa.

Oblak sumpora bio je toliko veliki da je blokirao je sunce i doveo do naglog pada temperature u svetu.

“Prvo smo ih skuvali a onda smo ih zaledili”, rekao je Gulik.

“Nisu svi dinosaurusi izumrli tog dana, ali mnogi jesu”, dodao je on.

Mnogi dinosaurusi su izgoreli živi ili su se udavili ali je većina umrla od gladi. Požari i potop ubili su živa bića u blizini pada asteroida, ali su otrovni gasovi zapravo bili ti koji su izazvali pomor u svetu.

Pravi ubica je došao iz atmosfere,” zaključili su stručnjaci.

Stručnjaci su godinama verovali da je promena klime posle pada asteroida dovela do izumiranja dinosaurusa ali su tek sada, sa istraživanjem uzoraka iz kratera Čiksulub tu teoriju i potvrdili.