Presretanje razgovora američkog predsednika Donalda Trampa sa ukrajinskim kolegom Volodimirom Zelenskim je osim priča o impičmentu predsednika SAD podstaklo je i pitanje koliko se su razgovori šefova država sigurni od prisluškivanja.
Ruski mediji navode da je verovatnoća da će zvanični razgovor predsednika Rusije biti presretnut - nula.
Generalno, za specijalne komunikacije Federalna služba obezbeđenja koristi vojne satelite, a signal (čak i ako ga neko uhvati) se šifruje.
Za dešifrovanje je potrebno više od godinu dana
To je odgovor na pitanje zašto nijedan Putinov telefonski razgovor nije presretnut, niti ga je objavila neka strana obaveštajna služba, prenosi Sputnik.
Vladimir Putin ne mora da bude u svojoj kancelariji ili nekoj specijalno opremljenoj prostoriji u Kremlju da bi vodio razgovore sa svojim kolegama u inostranstvu.
On to može da čini čak i u terenskim uslovima, preko mobilnog telefona koji je „naizgled deblji nego običan“.
Predsednik Rusije ne nosi sa sobom mobilni telefon.
Prema protokolu, inicijator razgovora (ne on sam, već njegovi predstavnici) upućuje predlog (i to ne direktno primaocu, već njegovim predstavnicima) i sve to to ide diplomatskim putem.
U predlogu se navodi vreme i tema razgovora.
Ako se druga strana složi, razgovor se održava. A ako ne, tada će inicijatoru biti uljudno rečeno nešto poput „za koordinaciju razgovora potrebno je vreme“.
Za predsedničke razgovore predviđeno je nekoliko nivoa zaštite, uključujući izobličavanje signala i prisluškivanje.
Razgovor predsednika Rusije sa stranim kolegom obavezno se vodi preko prevodilaca, čak i ako oba predsednika odlično govore neki zajednički jezik.
To je propisano protokolom.
Pri tome se prevodilac nalazi na telefonskoj vezi, ali može da sedi, na primer, i u kabinetu u Ministarstvu spoljnih poslova.
Osim njega, razgovor prate i tehnički stručnjaci koji kontrolišu kvalitet zvuka.
Mediji navode i da se svi Putinovi razgovori beleže, kao i da obično obe strane prave audio-zapise.