Najstariji opisi solarnih oluja na svetu otkriveni na asirskim tablicama

Naučnici navode da su možda pronašli najstariji pisani zapis o solarnoj oluji i to na drevnim asirskim tablicama.

Nedavne analize pružile su su dokaze o izuzetno snažnoj solarnoj oluji, koja je rasula energetske čestice u tri prstena širom sveta negde oko 660 godine pre nove ere.

Imajući ovo u vidu, istraživački tim iz Japana i Velike Britanije pokušao je da pronađe zapise o takvom događaju u drevnim astrološkim zapisima i čini se da su ih pronašli na asirskim tablicama.

Naime, kako prenosi Gizmodo, u 19. veku arheolozi su otkrili hiljade tabli iz doba Asirskog carstva u Mesopotamiji, u kojima su opisana primirja sa okolnim državama, astrološki izveštaji i brojne priče, uključujući Ep o Gilgamešu.

U astrološkim izveštajima zapisana su posmatranja planeta, kosmički fenomeni poput kometa i meteora, kao i predskazanja.

Današnji stručnjaci pretražili su ovu kolekciju zapisa u potrazi za opisima određenih događaja, poput opisa crvene svetlosti na nebu kakva bi se pojavila posle solarne oluje, zbog interakcije Sunčevih čestica i Zemljine atmosfere.

Iako mnoge tablice nisu datirane, stručnjaci su u stanju da im približno odrede starost na osnovu toga ko je autor zapisa.

Tokom istraživanja pronađena su tri zapisa koja pominju slične fenomene – u jednom je opisan “crveni sjaj“, drugom “crveni oblak“ a u trećem se govori o “crvenom nebu“.

Sve tri table na kojima se pominju fenomeni podudaraju se sa vremenskim okvirom solarne oluje koja je pogodila Zemlju i o kojoj dokazi postoje u radioaktivnim elementima u prstenovima i ledenoj kori – prva datira od 679. do 655, druga od 677. do 666. i treća od 679. do 670. godine pre nove ere.

Iako se čini da je Asirija bila previše južno da bi mogla da primeti crveno nebo-auroru, istraživanja su pokazala da je u vreme solarne oluje Zemljin severni magnetni pol bio mnogo bliži Bliskom istoku.

Uz to, naročito snažne solarne oluje mogu da “gurnu” auroru ka jugu, kažu naučnici.