Naime, skenovi mumije koja je izložena u muzeju u Renu, Francuska, otkrili su da se ispod slojeva zavoja nalaze tri repa i pet zadnjih nogu.
A umesto glave ima platnenu loptu, saopštili su naučnici francuskog Nacionalnog instituta za preventivno arheološko istraživanje (INRAP).
Ovom "Frankenštajnu“ takođe nedostaju kičma i rebra zbog čeka stručnjaci misle da je mumija zapravo kombinacija nekoliko različitik mačaka.
Iako stručnjaci nisu očekivali nešto ovako, Teofan Nikolas sa INRAPa kaže da tako nešto ipak nije toliko neobično.
"Postoje milioni životinjskih mumija. Neke su prazne, druge imaju samo jednu kost, nekad su mačke cele mumificirane. Mumija iz Rena je samo jedna od varijanti“, rekao je on.
"Neki stručnjaci veruju da imamo posla sa drevnom prevarom koju su organizovali beskrupulozni sveštenici ali mi na ovo gledamo kao na pokazatelj bezbroj načina da se naprave životinjske mumije“, dodao je Nikolas.
Dok su drevni Egipćani bili mumificirani kako bi sačuvali tela za zagrobni život, mumije životinja – pasa, mačaka, krokodila, riba, glodara, ptica i babuna - bile su votivni darovi i za mnoge od ovih životinja se verovalo da su blisko povezane sa bogovima.
Mačke su na primer bile svete životinje Bastet, boginje rata, dok su šakali bili povezivani sa Anubisom, bogom balsamovanja, piše Dejli mejl.
Univerzitet u Mančesteru je 2015. provukao kroz skener i rendgen 800 životinjskih mumija i utvrdio da gotovo trećina njih ne sadrži životinjske ostatke.
Neki stručnjaci misle da je velika potražnja mumificiranih životinja podstakla ilegalnu trgovinu lažnim mumijama.
Mačke su naročito bile tražene u Egiptu ker su između 3400. i 3000. pre nove ere Egipćani obožavali mačkastog boga Mafdeta.
Mafdet koga je kasnije zamenila boginja ljubavi, strasti, radosti, žena i zadovoljstva – Bastet, štitio je od otrovnih ujeda zmija i škorpija.