Svet

Kako klimatske promene utiču na evoluciju? Škotski jeleni imaju odgovor

Izvor mondo.rs

Populacija crvenih jelena sa škotskog ostrva Ram pružila je naučnicima prve dokaze o evoluciji divljih životinja prouzrokovanoj klimatskim promena koje je izazvao čovek.

Nova studija jelena koji žive na Hebridima pokazala je genetske promene za koje naučnici veruju da su povezane sa toplijom klimom – životinje svake godine sve ranije rađaju mlade.

Proučavajući podatke iz 1970ih, tim naučnika predvođenj stručnjacima sa Edinburškog univerziteta došao je do zaključka da se mladunci rađaju svake godine tri dana ranije, mahom zbog toplijih temperatura koje utiču na ponašanje i psihologiju jelena, piše Indipendent.

Naučnici sada veruju da su te genetske promene rezultat prirodne selekcije.

Naime, ženke crvenih jelena imaju jedno mladunče godišnje a ona koja se rode ranije u godini imaju veće potomstvo od onih koja se rađaju kasnije, kažu stručnjaci i dodaju da je rezultat ovih "ranih rođenja“ to što je gen za rano parenje postao uobičajen u jelenskoj populaciji Rama.

Crveni jeleni
Izvor: YouTube/ Edinburgh Alumni

"Ovo je jedan od onih slučajeva gde smo dokumentovali evoluciju u akciji i videli kako ona može da pomogne u adaptaciji na globalno zagrevanje“, rekao je dr Timoti Bonet sa Austrlijskog univerziteta.

"Ovo otkriće je fascinantni primer uticaja klimatskih promena na divlju prirodu. Sve više istraživanja pokazuje da klimatske promene utiču na biljne i životinjske vrste u celom svetu“, rekla je članica tima Sali Tomas.